Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni atanan iki bakanı öncelikli ziyaret için Kahramanmaraş'a yönlendirdiğini belirten ve bundan ziyadesiyle mutlu olduklarını kaydeden Kirişci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a ve Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'na bakan olduktan sonra ilk programlarını Kahramanmaraş'a yapmaları dolayısıyla teşekkür etti.

Milletvekili Kirişci’nin konuşmalarından satır başları:

"Kahramanmaraşlı yerel siyasiler olarak en büyük gücümüz ve sermayemiz aramızdaki birliğimiz ve beraberliğimizdir. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Rabbim muhafaza eylesin ve geliştirsin inşallah.”

"Bir siyasi ayrım peşinde olmadık, ilçelere yaklaşımlarımızda hizmet esas oldu. Söz konusu Kahramanmaraş olunca işimiz siyaset değil, hizmettir.”

"Elbistan'da kapsamlı bir görüşme yaptık ve yerel aktörlerle bir araya geldik. Rezerv alan, kentsel dönüşüm çalışmaları ve benzeri konularda ortak kararlar alındı. İlçe kendisi o kararı verdi; Bakan bey de bunları not aldırdı, gereğinin yapılacağını belirtti."

"Başta siz basın mensupları olmak üzere aziz Milletimizin her bir ferdini yapılanları yerinde görmeleri ve misafirimiz olmaları için Kahramanmaraş'a davet ediyoruz."

"Kahramanmaraş'ta binaların yüzde 22'si, bağımsız bölümlerin yüzde 25'i depremden etkilendi, deprem sonrası kalıcı konut ve köy evleri teslimi hızla gerçekleştirilmeye başlandı. 17 bin 592 kalıcı konut ve köy evinin hak sahiplerine iki ayrı kurada teslim edildi, çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor."

"Merkez ve tüm ilçeleri ile birlikte Cazibe Merkezleri Programı kapsamına alıdık, kente yapılacak yatırımlar Bölgesel Teşvik Sistemi'nde 6. Bölge Teşviklerinden faydalanacak.

“Türkiye'de Kahramanmaraş iplik üretiminin yüzde 35'ini, elektrik üretiminin yüzde 8'ini, dokuma kumaş üretiminin yüzde 15'ini, tekstil sektöründeki istihdamının yüzde 10'unu, çimento üretiminin yüzde 10'ununu, kağıt üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştiriyor. Kahramanmaraş 40 ton altın üretimiyle ikinci, 22 ayar altın imalatında birinci il."

"Türkoğlu'ndaki tesisin dışında daha büyük bir tesis için talep topluyoruz. 168 hissedar ile 220 milyon dolarlık sermayeyi toplamış durumdayız. Kahramanmaraş Havalimanı'nda pistin yanı başında bu tesisi kuracağız." 

15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi 15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi

Haber: Mehmet Sepetci

Editör: Sema Akçakale