İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığınca hayata geçirilen projeyle, belediyenin hizmetleri sırasında ortaya çıkan organik atıklardan, Kompost Üretim Tesisi'nde işlenerek elde edilen kompost ürünler yeniden hizmet alanlarında kullanılıyor. İlk etapta başta belediyeye ait fidanlık alanları, refüjler gibi mekanlarda kullanılması amaçlanan kompost ürünler, zamanla tarımsal üretim yapan vatandaşlara da dağıtılacak.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığında Çevre Mühendisi olarak görev yapan Dr. Zeki Altun, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Katı Atık Geri Kazanım Tesisi içerisinde faaliyetlerine geçen yıl aralık ayında başlayan Kompost Üretim Tesisi'nde sosyal ve çevreci bir yaklaşımla üretim gerçekleştirdiklerini söyledi. Altun, projenin geliştirme ve akademik aşamasında Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesinden üretim anlamında destek alındığını kaydetti.

Aşırı sıcaklardan dolayı lavantalar erken açtı Aşırı sıcaklardan dolayı lavantalar erken açtı

Tesiste, Mersin Büyükşehir Belediyesinin hizmet ve faaliyetlerinden kaynaklanan ve tamamıyla ayrı toplanan organik atıklardan toprak iyileştirici malzeme olarak adlandırılan kompost elde etiklerini belirten Altun, "Merkez halimizden toplanan ömrünü tamamlamış organik yapıdaki sebze ve meyveler, Park Bahçe Daire Başkanlığımız tarafından budama sonrası elde edilen atıklar, mezbaha tesislerimizden çıkan işkembe içi atıklar, ayrıca marangozhanemizden çıkan odun talaşları ve belediyemiz iştiraki olan Denizkızı AŞ'ye bağlı 4 ayrı kafeden çay ve kahve posalarını yığın haline getirerek kompost üretmekteyiz. Buradaki asıl amacımız, sıfır atık felsefesiyle beraber organik yapıdaki malzemeleri ayrı toplamak ve üretilen kompost ürünleri de başta belediyemize ait fidanlık alanları ve refüjlerde kullanmak. Aynı zamanda tarımsal üretim yapan vatandaşlarımıza da destek olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale