Zaman zaman çeşitli haberlerle gündeme gelen başıboş köpekler ile ilgili AK Parti kanun teklifi üzerinde çalışmalara başladı. AK Parti, İngiltere, İtalya ve Portekiz’de uygulanan ‘uyutma’ yöntemini incelemeye başladı. Bu gelişmeni ardından “Sokak köpekleri uyutulacak mı?” sorusu ile ilgili araştırmalar başladı. Yapılacak sokak köpekleri yasası düzenlemesi ile toplumda yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Köpekler uyutulacak mı?

Sahipsiz sokak köpeklerinin akıbetinin ne olacağı toplumu şu anda ikiye bölmüş durumda. AK Parti tarafından TBMM’ye getirilen yasa tasarısında sokak köpeklerinin uyutulması da gündemde. İtalya, İngiltere, Portekiz ve diğer Avrupa ülkelerinin uygulanan “Uyutma” yöntemi gündemin birinci sırasında ve olasılığı en yüksek çözüm olarak dikkat çekiyor.

400 yıldır süren "Geleneksel Kurban İndirme Geleneği" gerçekleştirildi 400 yıldır süren "Geleneksel Kurban İndirme Geleneği" gerçekleştirildi

Uyutulması planlanan köpeklerin 30 gün içerisinde sahiplendirilmesi noktasında çözümler bulunuyor. Geniş çapta düzenlenen yeni tasarıda kent veya kırsal ayrımı yapılmadan TBMM’den çıkacak yasa ile hareket edilecek.

Haber: Gökhan Dökücü

Editör: Sema Akçakale