PSD ekibinin hazırlamış olduğu 6şubat depremlerinde kaybettiğimiz canlarımız adına düzenlenen anma törenin ardından Kahramanmaraş'ta depremzedelerin kaldığı BAYKAR  konteyner kentte ''Dedeler Muhabbet Evi'' açıldı.BAYKAR konteyner kent Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyla Hizmetler Bakanlığı PSD tarafından 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta kurulan 2 bin kişinin konakladığı konteyner kentte yaşlı vatandaşların keyifli ve güzel vakit geçirebilmeleri adına Dedeler Muhabbet Evi açıldı.

Alana giderek sosyalleşen yaşlı vatandaşlar, alanda bulunan çeşitli geleneksel oyunlarla da stres atıyor.

Oluşturulan alan ile ilgili bilgiler veren Psikososyal Destek Ekibinden Ahenk Uysal, “BAYKAR Konteyner Kentte psikososyal destek ekibi olarak kaymakamımız ve müdürlerimizin yardımı ile Dedeler Muhabbet Evi’ni hizmete açmış bulunuyoruz. Alzheimer ve demans hastalığına karşı yaşlı bireylerimizin zihinlerini dinç tutmak, yaşamlarına değer katmak ve sosyalleşmelerini amaçladık burada. İçerde onlar için hazırladığımız çeşitli materyaller var.

Kahramanmaraş’ta bugün vefat edenler 21 Şubat Çarşamba Kahramanmaraş’ta bugün vefat edenler 21 Şubat Çarşamba

Burada hoş vakit geçiriyorlar, sosyalleşiyorlar ve geçmiş acılarından kurtulmaya çalışıyorlar. Burada her şey ücretsiz ve buraya gelip birlikte vakit geçiriyorlar. Yaşlı vatandaşlarımız için böyle bir yer yoktu ve BAYKAR Konteyner kentte bunu hazırlayınca büyük bir talep gördü” dedi.

BAYKAR Konteyner Kentte yaşayan depremzede İrfan Alıç “Ben ailemden 5 kişiyi kaybettim. Burada yaşlılarla birlikte oturuyoruz, sohbet ediyoruz ve ibadetimizi yapıyoruz.Aile Bakanlığı ve psikolog arkadaşlar bizlere destek oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Açılışa Koordinatör Kaymakam Ömer Nergiz, K.Maraş Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Mustafa Kaplan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Mehmet Sepetci 

Kaynak: ajans344