Zengin mutfağı, tarihe ışık tutan tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer alan Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri EXPO 2023 Arasta Çarşısı’nda tanıtıldı. Halen tamamen işlenmemiş olan folklorunun zenginliğine, yetiştirdiği alimler ve sanatçılara kadar önemli il olan Kahramanmaraş’ta ‘Üreten Yöre Üreten Türkiye’ programı gerçekleştirildi.

Güvenilir Ürün Platformu, KMTSO, TBMM Tarım Komisyonu işbirliğinde TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenen programda binlerce yıllık mutfak kültürüyle lezzete yön veren Kahramanmaraş’ın gastronomisi masaya yatırılırken, kentin birbirinden değerli yöresel lezzetleri ve Gasto-Turizm potansiyeline ışık tutuldu.

Toplantıda konuşan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, “Dulkadiroğlu Beyliğinden Osmanlı Saraylarına uzanan ve günümüze kadar korunan Asırlık Maraş Mutfağı Türk yemek kültüründe özgün ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir.” dedi. Kahramanmaraş mutfağında yeme-içme sanatının hem dış, hem iç güzelliklerini yansıtan zenginlikleri bir arada bulmanın mümkün olduğunu belirten Buluntu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Maraşlı yemeği karın doyurmak için değil yemeğin zevkini lezzetini almak için yer. Çünkü Maraş mutfağı geçmişiyle beslenmiş gizemli ve çok yönlü kültürel bir farklılıktır. Yöremizin yetenekli insanları beslenme birikimini yeme içme hünerlerine dönüştürmüş, kıskanılacak mutfak örneklerini çoğaltmış, birçok özgün tadı sofrasına koymuştur” dedi.

TOKİ Başkanından Kahramanmaraş’a konut müjdesi TOKİ Başkanından Kahramanmaraş’a konut müjdesi

Programın açılışında konuşan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bölgenin eski günlerine dönmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü, bölgenin deprem üssü değil üretim üssü olacağını ifade ederek şunları söyledi: “Her türlü faaliyetin iki cephesi vardır. Alan ve verendir. Biz Kahramanmaraş olarak depremle adımızın anılmasını istemezdik. Ancak deprem üssü olarak geçti. Bu şehrin insanları üretmeyi ibadet aşkıyla yapar ve var olan kaynakları en etkin şekliyle kullanır. Bugün gelen alım heyeti içinde Kahramanmaraş’ın ürettiklerine talip olacak dostlarımız var. Acılar paylaşıldıkça azalır. Güvenilir Ürün Platformu ve tüm alım heyetine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak ise, “Deprem bölgesinin ve ürünlerinin tanıtımını yapmak ve buradaki üreticiye bir nebze moral olalım ve ekonomiye kazandıralım diye başlattığımız Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin ilk toplantısını Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapmaktan mutluyuz. Bizlere destek olan TBMM Tarım Komisyonu ve bugün buraya üreticilerle tanışmaya gelen tüm potansiyel alıcılara teşekkür edeceğiz. Bu süreci birlikte atlatacağız diyorum ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

Fatma Toptaş