6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta zorlu şartlara rağmen 2024 LSG sınavında 6 Türkiye şampiyonu çıktı. Depremin verdiği olumsuz psikolojiye rağmen üstün başarı elde eden öğrencilerin bu gayreti şehir kamuoyunun da göğsünü kabartmayı başardı.

LGS birincilerinin bu başarısı Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. İl binasında gerçekleştirilen organizasyonda LGS birincileri Efe Talha Palabıyık, Metehan Gümüşsoy, Muhammet Enes Kurucu, Sertuğ Efe Gülden, Elif Eda Erderha ve Betül Bera Çakıcı çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Depremin verdiği etkilerden hızlı bir şekilde sıyrıldıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, “6 Şubat 2023 tarihinde asrın felaketini yaşadık. Bu deprem her alanı etkilediği gibi eğitimi de zorunlu şekilde etkiledi. 2 yıl önce biz Kahramanmaraş il genelinde Türkiye ortalamasının üzerine çıkmış ve hızlı bir şekilde yukarılara tırmanırken depremin doğal sonucu olarak bundan nasibimizi aldık ve başarımız zorunlu olarak aşağıya inmişti. Aynı inanç ve umutla hedeflerimize ulaşmak için yoğun çaba sarf ettik. İl genelinde LGS sınavında 15 binden fazla öğrenci müracaat etmiş, 13 binden fazla da öğrenci bu sınava katıldı. 2023 yılında 105 öğrencimiz yüzde 1’lik dilimdeyken, bu yıl sayımız 145’e çıkmış durumda, bu da aşağı yukarı yüzde 50’lik artışa tekabül etmektedir. Bu yıl bir tane öğrencimiz Afşin’den 5 tane öğrencimiz Onikişubat ilçemizden olmak üzere toplamda 6 öğrenci LGS’de şampiyon oldular” dedi.

LGS’de dereceye giren öğrencilere 10 milyon TL’lik ödül LGS’de dereceye giren öğrencilere 10 milyon TL’lik ödül

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale