İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırıları, 46. gününde de devam ediyor. İsrail savaş uçakları tarafından onlarca füzenin fırlatıldığı Han Yunus'un Hamed konut kenti çevresinde çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan onlarca kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail’in gerçekleştirdiği insanlık suçuna karşı, Kahramanmaraş’ta avukatlar ve vatandaşlar Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına İsrail aleyhinde suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde basın açıklamasının yapıldığı suç duyurusunda “İsrail bunun da ötesinde işgal ettiği Filistin topraklarında büyük bir ambargo ve kuşatma uygulamış, birkaç yılda bir gerçekleştirilen ve sistematik hale gelen bombardımanlarla özellikle Gazze halkına insani yardımların ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işlemiştir” denildi.

“Gazze halkı açlık ve sefalete mahkûm edildi” 

Açıklamada “İsrail Savunma Bakanı Gazze halkını insan gibi görmediklerini açıkça deklare etmiş ve yaptığı açıklamada “İnsansı hayvanlar ile savaşıyoruz” diyerek, Gazze halkı özelinde tüm Filistin halkına devlet olarak bakış açılarını açıkça ortaya koymuştur. Son Gazze saldırılarında yine hiçbir hedef gözetmeksizin okul, cami ve hastane gibi savaşta dahi mutlak surette korunması gereken insanların topluca bulundukları alanları bombalamak ve doğrudan sivilleri hedef almak suretiyle binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermiş, 40 günden fazla bir süredir Gazze halkını açlık ve sefalete mahkûm etmiştir” ifadelerine yer verildi.

Cenaze ilanları | Kahramanmaraş cenaze ilanları (5 Aralık 2023) Cenaze ilanları | Kahramanmaraş cenaze ilanları (5 Aralık 2023)

“Gazze’de yapılanlar soykırımdır”

Gazze’de gerçekleştirilen insanlık dramında suça karışan herkes hakkında soruşturma başlatılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünya İsrail tarafından işlenen insanlık suçlarını izlerken suçlarının yaptırımsız kalacağından emin olan işgalci rejim, insanlık tarihinin en karanlık, vicdan sızlatan eylemlerine imza atarak, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan ve bu insanların bombalanmayacağı düşüncesi ile sığındıkları hastaneleri bombalamak suretiyle henüz tam rakam belli olmasa da çoğu çocuklardan oluşan 11.000’den fazla insanı katletmiş ve binlerce insanı yaralamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 13. maddesi gereğince bu suçlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde de yargılama yapılması mümkün olup, bu çerçevede Kahramanmaraş ilinde bütün bu yaşanılanları dert edinen avukatlar olarak başta işgalci rejimin cumhurbaşkanı ve başbakanı olmak üzere suça karışan bütün yetkililer ve kişiler hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunduğumuzu ifade ederiz. Açık bir gerçektir ki Gazze’de yaşananlar dünyanın gözleri önünde işlenen apaçık bir soykırımdır ve insanlığa karşı suçtur!”

Kadir Gülcü-Mehmet Sepetçi