Program hakkında bilgi veren Mehmet Akif Orçan konuşmasına: “Diriliş başlığıyla bu anlamlı programa katkı sağlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine, Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanlığı ve mutfağında emek veren tüm ekibe şimdiden teşekkür ediyorum.” diyerek başladı.

Mehmet Akif Orçan: “11 ilin etkilendiği ve tüm Türkiye’yi yasa boğan acı günleri geride bırakmayı diliyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, acıları olan vatandaşlarımıza sabır ve şifa diliyoruz. Yaşadığımız sürece her kurumun veya mesleğin farklı desteği olurken elbette bizim de mesleğimiz sanat olduğu için buradaki amacımız şubat ayı, deprem ve Kahramanmaraş’ımızın kurtuluşunu anarak ve yeniden dirilişi, bir sosyal sorumluk bilinciyle kentimizin kültür, sosyal ve sanat hayatını iyileştirmek…Biz bu bilinçle bir araya geliyoruz.” dedi.

Sanatçı arkadaşlarımızın hepsinin ortak söylemi şudur: “Şubat ayı hep karşımıza çıkacak!  Ve biz sanatla toplumsal yaralarımızı sarmak için sanat iyileştirir sloganı ile yola çıktık.” Alanında uzman ressamlardan oluşan 15 sanatçımız bu sorumluluğa hizmet ediyor olacak; kararını birlikte aldıklarını ifade eden Orçan, davetimize icabet eden arkadaşlarımızın yaşadığımız süreci kendi üsluplarıyla akrilik veya yağlıboya tekniği ile tuvallerine aktaracaklarını söyledi. 9-10 Şubat tarihleri arasında Necip Fazıl Kısakürek giriş salonunda halka açık performans uygulamalarının izlenebileceğini ayrıca sözlerine ekledi.

Çalıştay sonunda eserlerin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin koleksiyonuna dahil olacağını söyleyen Orçan: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi adına düzenlenen eserler bu program ile seyircinin beğenisine sunulacak.  Bu sosyal sorumluk adına Büyükşehir Belediyemiz Şubat Ayı Kahramanmaraş Diriliş Programı çerçevesinde bizlere Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde ev sahipliği yapacak.

Programa Öğr. Gör. Ahmet Akkurt, Doç. Ali Koç, Harun Keklik, Doç. Mehmet Akif Kaplan, Doç. Dr. Mehmet Ali Büyükparmaksız, Arş. Gör. Nazif Gür, Nurşen Gülden, Ömer Ünsal, Doç. Rabia Demir, Şükran Taşlıyan, Yasin Canlı, Öğr. Gör.Dr. Yeşim Ermiş, Ar.Gör.Dr.Yunus Kaya ve Yunus Torun  eserleri ile yer alacaklar. En güzel duygu dolu eserleriyle katkı sağlayan değerli ressam dostlarımı yürekten kutluyorum.” dedi.

Esra Akçakale

KSÜ’de 6 Şubat Kahramanmaraş Afet Sempozyumu KSÜ’de 6 Şubat Kahramanmaraş Afet Sempozyumu