Bir dönem peynir ekmek gibi satılan ikinci el otomobiller, sıfır araçların piyasaya girmesi ve kredi faiz oranlarının yükselmesi gibi nedenlerle durma noktasına geldi. Bu durum ikinci el araç fiyatlarının düşmesine neden olurken, satışları ise olumsuz etkiledi.

Kahramanmaraş’ta ikinci el otomobil ticareti ile uğraşan galerici esnafı Mustafa Başkonuş, ikinci el otomobil fiyatlarının yüzde 25 oranda düşmesine rağmen 2024 yılının ilk yarısından beri ticaretlerinin durma noktasına geldiğini söyledi. Başkonuş, piyasasının oturması için yüzde 15'lik bir düşüşün daha olması gerektiğini ifade etti.

Şehitlik ve Mezarlıklar Bayrama Hazırlandı Şehitlik ve Mezarlıklar Bayrama Hazırlandı

Otomobil piyasası hakkında konuşan Başkonuş, “2024’ün ilk yarısı çok sakin ve çok durağan geçti. Önceki yıllara göre işler sıfırlanma noktasına geldi. Piyasayı koklayan bir esnaf olarak 2024’ün ikinci yarısından da hiçbir şey beklemiyoruz, bu yılın bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Önceden işler iyiyken, bankalar rahat kredi verebiliyordu, şimdi ise bu şekilde rahat veremiyorlar bu yüzden de işler kapandı. Tabi piyasada manipüle olayları da oldu” dedi.

Başkonuş, “2025 yılını göremiyoruz lakin umarım iyi olur diyoruz. Bu durum sadece galericileri değil tüm sektörleri de etkiliyor” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale