Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer'in (Mercer Human Resource Consulting) yaptığı araştırmanın sonuçları, dünyada 2023-2024 arasında konut kiralarının en çok yükseldiği iki kentin İstanbul ve Ankara olduğunu gösterdi. Yakın dönemde konut kiraları ortalama olarak İstanbul'da yüzde 301 ve Ankara'da yüzde 141 yükselirken Kahramanmaraş’ta ise aynı rakamlar yüzde 500’lere kadar çıktı. Örneğin şehirde depremden önce yıllık 100-200 bin TL bandında kiraya verilen iş yerleri 1-2 milyon liraya, yaşam konutları ise yine depremden önce aylık 2-5 bin TL ortalamaya sahip olan ev kiraları ise 20 bin liraya kadar yükselerek felaketten etkilenen vatandaşı çıldırttı.

Yaşanmaz kent Kahramanmaraş

Mercer'in konuyla ilgili verisinin açıklamasında, "Konut maliyeti, yaşam maliyeti kent sıralamasında önemli bir faktördür. 2023 ve 2024 yılları arasında bu maliyette dünya genelinde büyük dalgalanmalar yaşanmış, konut kira fiyatları şehirler arasında önemli farklılıklar gösterdi" denildi ve şu bilgiler verildi:

Kahramanmaraş'ta 10 Milyar TL'lik Altyapı Yatırımı Kahramanmaraş'ta 10 Milyar TL'lik Altyapı Yatırımı

"Türkiye'nin İstanbul kentinde ortalama kira artışı yüzde 301 olurken, Belarus'un Minsk kentinde ise yüzde 10 düşüş görüldü. Türkiye'nin bir diğer kenti olan Ankara'da da kira fiyatlarında ortalama yüzde 141'lik bir artış yaşandı.

Şirketin yaşanılabilir kentler araştırmasında yer almayan Edebiyatın Başkenti büyük felaketin ardından anlık durumu itibarı ile yaşanmaz kentlerden birisi oldu.

Haber: Gökhan Dökücü

Editör: Sema Akçakale