UNESCO'nun gastronomi alanındaki Şehirler Ağı'nda yer alan Hatay'ın yöresel lezzetleri Antakya EXPO alanında yer alan Gastronomi Evi'nde yer alan restoranda yaşatılıyor. Bölgesel lezzetlerin yaşatıldığı restoranda mevsime göre de yemekler tercih ediliyor. Hasat edilemeye başlanan kayısı ve gerdanın birleşmesiyle ortaya çıkan eşsiz lezzet Kayısılı Gerdan da Gastronomi Evi'ndeki lezzetler arasında yer alıyor. Osmanlı döneminde padişah sofralarında tercih edilen damak çatlatan lezzetin püf noktasıysa yaklaşık 3 saate yakın süre pişirilerek servis ediliyor olması.

Hatay Büyükşehir Belediyesi UNESCO Hatay Gastronomi Evi Direktörü İpek Aslan, 5 yıldır unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşattıklarını belirterek “Yaklaşık 5 yıldır Hatay'ın unutulan lezzetlerini ve unutulmaya yüz tutmuş tüm lezzetleri halkımıza servis ediyoruz. Asrın felaketinin ardından sonra Antakya EXPO'da yeniden faaliyetlerimize başladık. Hatay'ın olmazsa olmaz tüm lezzetleri tencere yemeklerini sunmaya devam ediyoruz. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Öntürk'ün destekleriyle bu faaliyetlerimizin uzun süre halkımıza fayda sağlaması için mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

Harvard, Princeton ve Altınbaş Üniversiteleri iş birliği ile İstanbul belgeseli hazırlanıyor Harvard, Princeton ve Altınbaş Üniversiteleri iş birliği ile İstanbul belgeseli hazırlanıyor

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale