Enkaz kentte kayısı hasadı Enkaz kentte kayısı hasadı

Kepez’de kurban bayramı hazırlıkları başladı. Kepez Belediyesi, vatandaşların ve besicilerin alışverişlerini sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde yapabilmesi amacıyla ilçede kurban satış yerleri oluşturuldu. Kepez Belediye Encümeni’nin kararı ve Başkan Vekili Refik Emre Altekin’in onayıyla ilçenin iki bölgesinde kurban satış yeri belirlendi. Çamlıca Mahallesi Köseler Caddesi’nde büyükbaş, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ise küçükbaş hayvan pazarı kuruldu. Pazar alanları için nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgeler tercih edildi. Pazar yerleri, yurdun dört bir yanından gelecek olan besicilere tahsis edilmeye başlandı.

Pazarın bakım ve onarımı yapılıyor
Kepez Belediyesi, Çamlıca Mahallesi’nde kurulan yaklaşık bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli geçici hayvan pazarını kurbanlık satışına hazırlıyor. Bu kapsamda Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, pazar alanının içerisindeki yolları yeniden düzenledi. Greyder yardımıyla, kamyonlar tarafından getirilen kırık asfalt malzemesi yola serildi. Daha sonra silindir makinesiyle bu malzeme sıkıştırılarak, yolun zemini sağlamlaştırıldı. Zabıta İşleri Müdürlüğü ekipleri de, canlı hayvan satış yerindeki sosyal tesislerin bakım ve tamiratını gerçekleştiriyor.

Pazarda kurbanlık satışı 13 Mayıs’ta başlıyor
Başkan Vekili Altekin, oluşturdukları geçici canlı hayvan satış yerleriyle vatandaşlara ve yurdun dört bir yanından gelen besicilere huzurlu ve sağlıklı bir ortamda alışveriş yapabilme imkânı sunacaklarını söyledi.
Kurbanlık hayvan satışında vatandaşların ve esnafın mağdur olmaması için gerekli olan hazırlıkları yaptıklarını aktaran Altekin, Çamlıca Mahallesi’ndeki büyükbaş hayvan pazar alanında kurbanlık satışının 13 Mayıs’ta başlayacağını kaydetti. Altekin, Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki küçükbaş hayvan pazarının ise önümüzdeki günlerde hizmete açılacağını dile getirdi.
Kent sakinlerinin, hayvan pazarlarına kolay bir şekilde ulaşabilmesi için bulvarlara ve caddelere yön tabelaları konulacağı da ifade edildi.

Belediye pazarın ihtiyaçlarını karşılıyor
Kepez Belediyesi, vatandaşların ve besici esnafının taleplerini karşılanması amacıyla pazar alanlarında zabıta ekibi görevlendiriyor. Besicilerin su ve elektrik ihtiyacını karşılayacak olan Kepez Belediyesi, pazar alanı ile çadırların rutin temizliğini de yapıyor. İl dışından gelen besicilerin zorluk yaşamaması için kurban satış alanlarında temel ihtiyaçların karşılanacağı bölümler bulunuyor. Kurbanlık satış yerlerinde zabıta noktası, mescit, market, lokanta, banyo ve dinlenme bölümlerinden oluşan prefabrik yapılar ile otopark alanı ve farklı noktalara kurulan tuvaletler yer alıyor.
Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün ilçeye vaat ettiği 107 proje arasında yer alan ‘canlı hayvan borsası’ ile de ilçedeki yerel hayvancık sektörünün desteklenmesi ve canlı hayvan ticaretinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.
Proje kapsamında hayvan satışları ve alımları için düzenlenmiş, modern ve hijyenik şartlara sahip bir pazar alanı oluşturulacak. Canlı hayvan borsası, hayvan sağlığı standartlarına uygun şekilde işletilecek.