AK Parti İl teşkilatı, milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Görgel, Şairler Tepesi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Milletvekili Kirişci, Kahramanmaraş’ta devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Kirişci, “Kırsal alanda yerinde dönüşüm kapsamında yapılan çalışmalar var. Onları da özellikle belirtmekte yarar görüyoruz. TOKİ kalıcı konutları noktasında değerli arkadaşlar 17 bin 592 konut artık kura yöntemiyle hak sahiplerine dağıtılmıştır. Enkazın kaldırılma oranı yani 48 bin civarındaki yapıyla ilgili bunlar da yüzde 95 yaklaşmış. Geri kalanıyla ilgili mahkemelik olanlar var, vatandaşın kendi yıktıkları var. Bir diğer şehrimiz için önemli konu sağlıkla ilgili konu, hastaneler konusu. Bin 55 civarında olan hastane yatak kapasitesi, bin 711 İlave yatakla şöyle tahmin edebildiğiniz gibiilave yatak kapasitesiyle artık Kahramanmaraş'ın uzun yıllar sağlık alanında ihtiyacı olan bütün altyapı, üstyapı tamamlanmış olacak. Kuyumcu kentte şu anda ihale aşamasına geldik. Artık yakın bir tarihte çok geçmeden bu ihalenin de gerçekleştirileceğini, yine Bakanlığımızın ilgililerinin bizlerle paylaştıkları notlardan ifade etmekte yarar görüyorum” dedi.

AK Parti Milletvekili Kirişci, “Kahramanmaraş’ta üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan birisi de havalimanındaki iniş cihazları. Konunun çok teknik bir konu olduğunu, bu havalimanı inşa edilirken yanındaki yapıların da dikkate alınması gerektiğini hususunu arkadaşlar ifade ettiler. Artık sona gelinmiş durumda ve Haziran ayında cihaz bağlanmış, Temmuz ayında da kullanıma geçmiş olacak. 450 gün beklememiz gereken bir projeydi bu, ama Bakanlığımıza bize öncelik vermesini dile getirdik. Bu konuyu dikkate aldılar ve bu konu ile ilgili gerekli adımı attılar. Haziran ayında bu cihaz kullanılacak” diye konuştu.

O Kanal, Kahramanmaraş’ı Doğu Anadolu’da Zannetti O Kanal, Kahramanmaraş’ı Doğu Anadolu’da Zannetti

Kirişci, “Hızlı tren ile Nurdağı bağlantısında bu 49 kilometrelik bağlantı ile ilgili de projesi bitme aşamasına geldi, yapımı ile ilgili de yapım aşaması gerçekleşmesi olacak. Uygun olmayan alanlarla ilgili de bu konunun takibini bırakmadık. Bakanlığımız ile sürekli görüşmeler yaparak bu konuda da gerekli değerlendirmeleri yaptık. İnşallah bayramdan sonra bununla ilgili bir raporu bakanımıza vereceğiz. Çalışmanın titizlikle yürütülen bir çalışma olduğunu, şehrin geleceğini belirleyen bir çalışma olduğunu da belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale