MHP Kahramanmaraş Milletvekili Dora, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya gelerek Kahramanmaraş özelinde deprem bölgesinin ihtiyaç ve beklentilerini değerlendirdi.

Milletvekili Dora, görüşmelerde şu konuların ele alındığını açıkladı:

Kahramanmaraş’ta zor şartlarda faaliyetlerine devam etmekte olan sanayicilerimiz için Sayın Cumhurbaşkanımızın 04.06.2024 tarihinde deprem bölgesinde yer alan firma ve şahısların Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarının 28.02.2025’e kadar ertelendiğine ilişkin yaptığı açıklamaya istinaden; Gelir İdaresi Başkanlığı’na olan vergi borçları için de 30.09.2024 olan ödeme sürelerinin 2025 yılına ertelenmesi; firmalarımızın ödemelerini kolaylaştırmak için 24 olan taksit sayısının artırılması ve taksitlendirme için istenilen şartların kaldırılması.

Firmalarımız ihracat ve tevkifatlı satışlardan dolayı birikmiş olan KDV iade alacakları ve mahsupları için komisyon ödeyerek bankalardan gerekli teminat mektuplarını temin etmiş ve bağlı bulundukları vergi dairelerine nakit iade ve mahsup işlemleri için müracaatta bulunmuşlardır. Bakanlığımızın bu iade ve mahsup işlemleri teminatlarının çözülebilmesi amacıyla hızlandırılması.

18 yıllık gelenek bozulmadı 18 yıllık gelenek bozulmadı

Deprem bölgesindeki sanayicilerimizin hasarlı binalarını tadil edip işler hale getirebilmelerinin önündeki en önemli handikap olan krediye ulaşım güçlüğü ve yüksek faiz oranlarının Kahramanmaraş’ımız özelinde revize edilmesi.

Türkiye’nin tekstil lokomotifi olan fabrikalarımızın eski kapasiteyle çalıştırabilmesi adına düşük faiz oranlı, özellikle KGF destekli, kredilere olan ihtiyacımızın Bakanlık gündeminde önceliklendirilmesi ve ivedilikle uygulamaya geçilmesi.

Yerinde dönüşüm projelerinde 750+750bin olan kredi tutarının güncel piyasa koşullarında düşük kalmasından dolayı tutarın 1.200+800bin olarak yükseltilmesi.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale