Tarımsal Üretim Planlaması Adana’da hayata geçirildi   Tarımsal Üretim Planlaması Adana’da hayata geçirildi  

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü sebebiyle gündem dışı konuştu.

Milletvekili Dora, “5 Şubat gecesi bizim için en uzun geceydi ve uyandığımızda hiçbir şey artık eskisi gibi değildi, bizler dahil! 6 Şubat sabahına kimimiz bir daha uyanamadı uyanabilenlerimizse bir daha hiç uyuyamadı. Kimliğini teşhis etmekte zorlandığımız yakınlarımızın bedenlerini ararken bir gün artık kendimizi teşhis etmekte zorlanacağımız aklımıza bile gelmezdi. Evet bizler artık kendimizi teşhis edemiyoruz zira artık hiçbirimiz aynı insan değiliz. Yitip giden yuvalarımızın, enkaz altındaki şehirlerimizin altında çocukluğumuzla birlikte kimliklerimiz ve benliklerimiz de kaldı” dedi.

Dora, “Kahramanmaraş’ımızın her bir evladı kendi canının güvenliğine verdiği önemden daha çok bir başkasının yarasını sarmak için çabaladı, kendisinden daha muhtaç olanın ihtiyacına koştu ve her şeyden önemlisi laf üretmek için değil çare üretmek için çabaladı. Emsali yüzyılda görülmemiş ölçekteki bu felaketin zararlarını en aza indirmek için devlet ve millet el ele vermiş muazzam ölçekte arama, kurtarma, insani yardım faaliyetleri ile yeniden imar ve rehabilitasyon hamleleri icra etmiştir” diye konuştu.

MHP Milletvekili Dora, “Kahramanmaraş başta olmak üzere deprem bölgesinin “yatırımda öncelikli bölge” özel statüsünde ele alınarak teşviklerden, hibe ve özel destek faiz uygulamalarından yararlanabilmesi oldukça önemlidir. Tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayide Türkiye’nin önemli kenti olan Kahramanmaraş’a bugün atacağımız tohumlar umutlarımızı ve yarınlarımızı filizlendirecektir. Bu kapsamda tarımsal altyapının güçlendirilmesi ve tarımda modernizasyonun önceliklendirilerek çiftçimize her türlü üretim desteği sağlanması; Kahramanmaraş’ın can damarlarından biri olan tekstil sektöründeki ihracat kaybının telafi edilmesi için fabrikalarımızın eskisinden daha büyük ve rekabetçi bir üretim hacmine ulaşabilmesi için gerekli desteklerin verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kamil Kazı