AK parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişci, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Kirişci, “Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesindeki Orman Genel Müdürlüğümüz yüz seksen beş yıllık, gerçekten oldukça uzun bir geçmişe sahip, çok büyük başarılara imza atmış bir kurumumuz. Bunu özellikle belirtmekte yarar görüyorum çünkü bu kurum önemli bir kurum. Bu yangınların yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunu buraya gelen her hatip dile getirdi, detaya girmiyorum ama öncelikli olarak eğer biz kriz ve risk yönetiminden söz edeceksek “yangın öncesi” “yangın esnası” ve “yangın sonrası” diye bunları kategorize ettiğimizde 25.000 bizim kendi personelimiz, 130 bin civarında da yine GenelMüdürlüğümüzce eğitime tabi tutulmuş olan gönüllülerimiz var. Diğer taraftan, Türkiye'de bir ilk -bunu da dikkatlerinize sunmak istiyorum- sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da hizmet veren Ormancılık Eğitim Merkezimiz var. Bu, uluslararası hüviyet kazandı, FAO’yla iş birliği hâlinde çalışıyor, kuruluş yılı da 2012 bunu da bilgilerinize sunmakta yarar görüyorum” dedi.

15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi 15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Kirişci, “Yine, orman köylüsüne, ormana sahip çıkması için getirmiş olduğumuz aynı kanun çerçevesinde orman gelirlerinden yüzde 10 payın verilmesi sağlandı. SGK'lı çalışanlara, kesim işlerinde faaliyet gösteren çalışanlara yüzde 5 ilave destek ve eğer orman köylüsüne kendi ihtiyacı -bu yakacak olabilir veyahut da konut yapımında olabilir- için maliyetinin üçte 1’i fiyatına bunların verilmesi sağlandı. Dolayısıyla bu da bu kanunda sağlanan desteklerden bir diğeri” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Vahit Kirişci, “Bir taraftan da 26 uçak, 105 helikopter ve -dünyada 2 ülke var, Türkiye bunlardan biri- 14 İHA’yı kullanıyoruz; 1.686 arazöz, 2.655 ilk müdahale aracı, 831 iş makinesi ve 25 bin cengâverle hem havada hem de karada bu mücadeleleri veriyoruz. Biz göreve geldiğimiz 2002 yılından bugüne geride kalan yirmi üç yıllık sürede hedefimiz olan 7 milyar ağacın elde edilebilmesine imkân sağlayacak tohumu ve fidanı toprakla buluşturmuş bir iktidarız” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale