İstanbul'da, 2007 yılında AGOS Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast, koşullu salıverme kapsamında tahliye edildi.

KOŞULLU SALIVERME NEDİR?

Koşullu salıverme, bir mahkumun hapis cezasının belirli bir süre sonunda veya belirli koşullar altında serbest bırakılmasını ifade eder. Bu tür salıverme genellikle belirli şartların yerine getirilmesine bağlıdır. Mahkum, belirli bir süre boyunca iyi bir tutum sergilemeli, rehabilitasyon programlarına katılmalı veya belirli bir davranış standardını sürdürmelidir.

Heyecan Dorukta: Ziraat Türkiye Kupası 5. Tur Kura Çekimi Ne Zaman? Heyecan Dorukta: Ziraat Türkiye Kupası 5. Tur Kura Çekimi Ne Zaman?

Koşullu salıverme, mahkumun topluma geri dönüş sürecini desteklemek, ceza sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak ve mahkumun topluma entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Bu, mahkumun cezasının bir kısmını hapishane dışında, belirli koşullar altında geçirmesine olanak tanır. Ancak, bu salıverme türüne uymayan veya belirli şartlara uymayan mahkumlar, cezalarının geri kalanını tamamlamak için tekrar hapse gönderilebilirler. Koşullu salıverme politikaları ülkeden ülkeye değişebilir.

OGÜN SAMAST'A TAHLİYE KARARI NEDEN VERİLDİ?

16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast'ın 1 yıl önce iyi halinden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi. Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hali olduğu gözlenen Samast, koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi.

Samast, şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden saat 19.50'de tahliye edildi. Samast'ın cezaevi çıkışında ailesi tarafından karşılandığı öğrenildi.