Katıldığı bir televizyon canlı yayınında konuşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Şahin, eğitimin öncelikli sorunlarını ve şiddeti; yeni müfredatla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Şahin, “Türkiye’nin göçmen konusu yönetilmesi gereken bir konu. Yanı başımızda tamamen çökmüş bir coğrafya veya çökertilmeye çalışılmış bir coğrafya ile karşı karşıyayız. Bizim ülkemizde 2010’lu yıllardan bu yana artan bir göçmen nüfus ile karşı karşıya kaldık. Bu durum artık yönetilmesi gereken bir sorun, bu kadar net. Bu konunun yönetilmesi gerektiğini söylüyorum ama bundan nemalanan ırkçı bir kesim olduğunu da görüyorum. Bu sorunu rasyonel şekilde nasıl tartışabiliriz, bu sorunu nasıl yönetebiliriz çabası içerisinde olmamız gerekirken, birimiz öbür tarafta birimiz ise öbür taraftayız. Bazen bakıyorum, sorunu çözmeye yönelik değil de burada ne rant devşirebilirim diye insanlığımızdan utanacağımız durumlar içerisindeyiz. Irkçı bir duruma mı bürüneceğiz yoksa bu sorunu yönetecek miyiz, bu soru önemli. Irkçı bir durum çıkış yolu değil, bunun yönetilmesi gerekiyor, her yönü ile üzerinde durulması gerekiyor” dedi.

Milletvekili Şahin, “Müfredat konusunda bir çalışma yürütülüyor. Her yeni müfredat çalışmasında tartışmalar ortaya çıkıyor, insanların hassasiyetlerini de anlayabiliyorum. İlk başta soralım bakalım ne yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda yazıp çizen, yeni müfredat ve öğretmen yetiştirme konusunda ortaya koyulan plan ve programın içeriğini, amacını, ne olduğunu oradan karşı çıkmaktansa soran var mı acaba? Daha önceleri kutuplaşmadan şikayet edenler şimdi de normalleşmeden şikayet etmeye başladı. Çünkü bunlar düzgün ortamlardan beslenmeyen tipler” diye konuştu.

“Küresel ve Bölgesel Ticaret Hatları Değişiminde Türkiye nerede” konferansı yapıldı “Küresel ve Bölgesel Ticaret Hatları Değişiminde Türkiye nerede” konferansı yapıldı

Haber: Metehan Nazlı