Dünyanın önde gelen sopranolarından biri olarak kabul edilen Pervin Chakar, son konserini İstanbul'da gerçekleştirdi.

Şehri saran müzikseverler, sanatçının etkileyici performansını büyük bir ilgiyle takip etti.

İşte, Pervin Chakar'ın kariyeri ve yaşamıyla ilgili detaylar.

Dilek Taşı dizisi Feraye kimdir? Mine Vural Yılmaz kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında? Dilek Taşı dizisi Feraye kimdir? Mine Vural Yılmaz kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

PERVİN CHAKAR'IN KİŞİSEL HAYATI

1981 yılında Mardin'de dünyaya gelen Pervin Chakar, beş kardeşin ilk ferdi olarak Diyarbakır'da büyüdü. Babasının öğretmen olması nedeniyle ilkokulu Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde tamamladı.

Müzik tutkusuyla genç yaşlarda tanışan Chakar, yetenekleriyle Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde düzenlenen bir yarışmada birincilik elde ederek müzik kariyerine ilk adımını attı.

EĞİTİM VE KARİYER

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik eğitimine başlayan sanatçı, 2003 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu.

Müzik tutkusunu geliştirmek için Mezzo-Soprano Oylun Erdayı'dan özel şan dersleri aldı. Chakar, Ancona Opera Akademisi'ne kabul edilerek burada William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati gibi önemli isimlerle çalıştı.

ULUSLARARASI BAŞARILAR

Sanatçı, 2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı'ndan üstün derece ile diploma aldıktan sonra uluslararası alanda adını duyurmaya başladı.

Birçok önemli yarışmada ödüller kazanan Chakar, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması'nda birinci, 4. Milano Magda Olivero Opera Yarışması'nda ikinci, 11. Tiran Marie Kraja Opera Festivali Yarışması'nda ikinci ve 6. Leyla Gencer Opera Yarışması'nda üçüncülük elde etti.

SAHNE KARİYERİ

Soprano, 2005 yılında Carl Orff'un "Carmina Burana" eserinde solo soprano olarak sahneye çıkarak kariyerine başladı. Ardından Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Handel'in "Deidamia" eserinde Nerea rolünde performans sergiledi. Uluslararası alanda tanınan bir sanatçı haline gelen Chakar, ilk kez 2006'da Werther Operası'nda Sophie rolüyle Milano'daki Teatro Rosetum sahnesinde büyük bir çıkış yakaladı.

Pervin Chakar, Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sopranolardan biri olarak, müzikseverlerin takdirini kazanmaya devam ediyor.

Gelecekteki konserleri ve projeleri merakla bekleniyor.