TUSAŞ'ta yönetim kurulu başkanı Rafet Bozdoğan ve genel müdür Temel Kotil dönemi sona erdi. TUSAŞ yönetim kurulu başkanlığına Ömer Cihad Vardan, genel müdürlüğe Dr. Mehmet Demiroğlu atandı.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamada "Bugün gerçekleştirilen 2023 olağan genel kurul toplantısı neticesinde yeni yönetim kurulu oluşmuş olup, sonrasında gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantımızda, şirketimizde yönetim kurulu başkanvekili olarak görev yapmakta olan Sayın Ömer Cihad Vardan yönetim kurulu başkanı olarak seçilmiş, Helikopter Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Dr. Mehmet Demiroğlu, Yönetim Kurulumuz tarafından Genel Müdür olarak atanmıştır. TUSAS ailesi olarak yeni dönemin hayırlı olmasını dileriz" ifadeleri yer aldı.

RAFET BOZDOĞAN KİMDİR?

1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Bozdoğan, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991 yılında İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde Uçak Yapı ve Malzemeleri alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1992 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 1993 yılında Uçak İnşaatı Ana Bilim Dalında Doçentlik unvanını kazandı. 1992-1996 yılları arasında İTÜ ve Hava Harp Okulu’nda Öğretim Üyeliği yaptı. 1996-1999 yılları arasında özel sektörde yöneticilik görevlerinde bulundu ve Hava Harp Okulu’nda ders verdi.

15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi 15 Temmuz şehitleri anısına 253 fidan dikildi

1999-2005 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde APK ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 2005-2007 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Ulaşım ve Trafikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2007 yılında kendi isteği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinden ayrılarak özel sektöre geçti.

2010 yılında Yalova Üniversitesi’nde göreve başlayan Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, Türkiye’de ilk olarak Ulaştırma Mühendisliği Bölümünü hayata geçirdi. Yalova Üniversitesi’nde görevde bulunduğu süre içinde Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Senato ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Rektör Yardımcılığı ve Rektör Vekili görevlerinde bulundu. 2015-2020 yılları arasında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

10 Haziran 2020 tarihi itibarı ile TUSAŞ – Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini yürüttü.

Editör: Sema Akçakale