İnternet arama sonuçlarında kendisi ile ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi vb. gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkı olarak önümüze çıkan ‘Unutulma Hakkı’, son dönemlerde birçok kişinin araştırmasına konu olan hukuki bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

İlk kez Mayıs 2014'te Avrupa Birliği'nde resmileşmiş olan bir hakkın genel adı olan bu konu hakkında önemli bilgiler veren Avukat Ali Kaya, “Özellikle Anayasa’da 5’inci ve 17’inci madde maddi ve manevi bütünlüğünü korumak ve daha sonradan gelen 20’inci madde ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Çözüm Bakanlığı” Tiyatro Gösterisi Çocuklarla Buluştu “Çözüm Bakanlığı” Tiyatro Gösterisi Çocuklarla Buluştu

Unutulma hakkı, kişinin şeref ve itibarını korumayı amaçladığından Anayasa’nın 17. maddesinde “herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” hükmüyle koruma altına alındığı ifade eden Kaya, “Bir bireyin geçmişte yaşadığı olaylarla ilgili kamu yararı olmadığı sürece dijital hafızadan ortamdan kaldırılması ve silinmesini isteme hakkıdır. Özellikle Anayasa’da 5’inci ve 17’inci madde maddi ve manevi bütünlüğünü korumak ve daha sonradan gelen 20’inci madde ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu çok önemli bir konu ve internet medyasının hayatımıza girmesi ile insanlar her türlü biliyi elde edebiliyor. Bunların iyi olduğu gibi kötü tarafları var” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı