Kahramanmaraş nöbetçi eczaneler (28 Kasım Pazartesi) Kahramanmaraş nöbetçi eczaneler (28 Kasım Pazartesi)
Üreten Yöre Üreten Türkiye Projesi'nin ilk toplantısı, Güvenilir Ürün Platformu işbirliğiyle Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile TBMM Tarım Komisyonu'nun ev sahipliğinde gerçekleşti.
Kahramanmaraş ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Kahramanmaraş'ın binlerce yıllık mutfak kültürü ve yöresel lezzetleri masaya yatırıldı.
HABER:ESRA AKÇAKALE
Kahramanmaraş: Lezzet ve Kültür Şehri
Deprem bölgesindeki yerel ve coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımını amaçlayan projenin ilk buluşmasında konuşan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, "Kahramanmaraş mutfağı Türk mutfağının tadı ve sağlık sembolüdür" ifadelerini kullandı.
TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci: "Üretim Üssü Olacağız"
Toplantının açılış konuşmasını yapan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bölgenin eski günlerine dönmesi için yapılan çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, "Bu şehrin insanları üretmeyi ibadet aşkıyla yapar ve var olan kaynakları en etkin şekilde kullanır" dedi.
KMTSO Başkanı Buluntu: "Maraş Mutfağı Çok Yönlü Kültürel Bir Farklılıktır"
Kahramanmaraş'ın tarihi ve coğrafi zenginlikleriyle özdeşleşmiş yöresel yemeklerinin dünya gastronomisi içinde özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Buluntu, "Maraş mutfağı geçmişiyle beslenmiş gizemli ve çok yönlü kültürel bir farklılıktır" diye ekledi.
Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak: "Bu Süreci Birlikte Atlatacağız"
Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, "Deprem bölgesinin ve ürünlerinin tanıtımını yapmak ve buradaki üreticiye bir nebze moral olalım ve ekonomiye kazandıralım diye başlattığımız projenin ilk toplantısını Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapmaktan mutluyuz" dedi.
Toplantıda, workshoplar, ikili iş görüşmeleri, ve stant ziyaretleri gerçekleşirken, program sonunda yöresel ürün üreticilerine "Güvenilir Ürün Ödülü" verildi.