Kahramanmaraş’ta, İl Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı, Vali Mükerrem Ünlüer başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Ünlüer, güvenlik birimlerinin koordineli bir şekilde çalışarak şehrin güvenliğini ve kamu düzenini sağlamak adına kararlılıkla hareket edeceği vurguladı.

Vali Ünlüer’in Açıklamaları Şu Şekilde

“İl Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından Haziran ayında terör örgütlerine yönelik 19 operasyon icra edildi. Bu operasyonlarda 25 şahıs hakkında adli işlem yapılmış, 19 şahıs gözaltına alınmış, 5 şahıs ise tutuklanmıştır.”

“İl genelinde jandarma ve emniyet bölgelerinde yürütülen asayiş hizmetlerine baktığımızda toplam 3 bin 15 asayiş olayının meydana geldiğini gördük. Bu olaylarda 2 bin 877 yakalandı. Bu olayları da aydınlatma oranlarına bakacak olursak, “Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda” 1446 olay meydana gelmiş, bunların aydınlatma oranının yüzde 97 olduğunu görüyoruz.”

“Topluma Karşı Suçlarda” 301 olay meydana gelirken, bu olayların aydınlatma oranı yüzde 97’dir. Millete ve devlete karşı suçlarda 33 olay meydana gelmiş, bunların aydınlatma oranı ise yüzde 100’dür.”

Kahramanmaraş’ta jandarmadan motosiklet denetimi Kahramanmaraş’ta jandarmadan motosiklet denetimi

“Narkotik Suçlar kapsamında ilimiz genelinde 351 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 394 şahıs gözaltına alınmış, 24’ü tutuklanmış, 5 şahsa ise adli kontrol işlemi uygulanmıştır. Yapılan operasyonlarda ise çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.”

“Organize suçlar ve güvenlik güçlerimiz tarafından 2 operasyon gerçekleştirildi. Operasyonlar neticesinde 20 şahıs gözaltına alınmış, 19 şahıs ise tutuklanmıştır. Bu operasyonlarda tabanca ve 44 tüfek ele geçirildi.”

“Mali ve ekonomik suçlar neticesinde 11 operasyon gerçekleştirildi, 31 şahsa işlem yapıldı. Bu operasyonlarda 4 sahte belge,  90 tarihi eser ele geçirildi.”

“Siber suçlarla ilgili ise 879 sosyal medya hesabı üzerinde çalışma yürütülmüş, bu hesaplardan terör iltisaklı 17 hesaba işlem yapılmış, 125 şüpheli şahıs tespit edilmiştir. Jandarma ve emniyet güçlerimiz gece gündüz demeden huzur operasyonlarına devam etektedir.”

“Kaçakçılık suçları çerçevesinde 11 operasyon gerçekleştirilmiş, 12 şahsa işlem yapılmış ve 1 şahıs ise gözaltına alınmıştır. Bu operasyonlarda 8422 paket sigara, 310 bin makaon, 70 elektronik sigara, 4 kilo nargile tütünü, 60 puro ve 20 tarihi eser ele geçirildi.”

“Göçmen Kaçakçılığı suçlarında ise 107 operasyon icra edilmiş, 5 şahıs gözaltına alınmıştır. 76 düzensiz göçmen ise sınır dışı edildi.”

“Trafik olaylarında ise Haziran ayında toplam 3 ölümlü, 436 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Jandarma ve emniyet sorumluluk sahasında toplamda 196 bin 196 araç kontrol edilmiş, 730 araç trafikten men edilmiş ve 372 sürücü belgesine ise el konulmuştur. “

Haber: Metehan Nazlı 

Editör: Sema Akçakale