Seçim günlerinde yayın yasağı, vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. 31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde, milyonlarca seçmen oy kullanmak üzere sandıklara akın etti. Ancak, seçim yasakları sebebiyle seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmadı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) toplantısı sonrası yayın yasağıyla ilgili alınan karar, vatandaşlar tarafından merakla bekleniyordu. YSK Başkanı Ahmet Yener, yaptığı açıklamayla yayın yasağı tartışmalarına son noktayı koydu.

YSK Başkanı Ahmet Yener'den Açıklama

YSK Başkanı Ahmet Yener, oyunu kullandıktan sonra seçim sürecine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Yener, il ve ilçe seçim kurullarına ulaşan olumsuz bir durum olmadığını belirtti ve yayın yasağı tartışmalarına açıklık getirdi.

Seçim Yayın Yasağı Saat Kaçta Kalkacak?

Seçim yayın yasağının kaldırılmasının ardından, büyükşehir belediyesi seçim sonuçları, il ve ilçe belediye başkanı seçim sonuçları verileri yayınlanmaya başlayacak. Seçim yasakları normal şartlarda saat 21.00'da sona ererken, Yüksek Seçim Kurulu'nun yapacağı toplantının ardından bu saat öne çekilebileceği belirtiliyor.

Hatay'da 96 konteyner seçim alanı kuruldu Hatay'da 96 konteyner seçim alanı kuruldu

Yerel Seçim Sonuçları 2024 Ne Zaman Açıklanacak?

YSK Başkanı Ahmet Yener'in açıklamasına göre, 32 ilde saat 16.00'da oy verme işlemleri sona erecekken, Türkiye genelinde oy kullanma işlemleri 31 Mart Pazar günü saat 17.00'da tamamlanacak. Yener, yayın yasaklarının ise saat 21.00'de sona ereceğini duyurdu. Ancak, saat 17.00'dan sonra yapılacak toplantıda yayın yasaklarının 21.00'den önce kaldırılıp kaldırılmayacağına dair bir karar alınacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.