Cinsel ilişki sonrası, erkeğin ejekülasyon öncesinde penisten gelen sıvıya "zevk suyu" denir.

Bu sıvı, genellikle ejekülasyon öncesinde salgılanan ve içinde sperm olmayan veya çok az miktarda sperm bulunduran prostat salgısıdır.

Bu salgının pH değeri 7,5'tir. Normalde, prostat salgısı meni için önemlidir çünkü meniye süt benzeri bir görünüm kazandırır ve menideki pıhtılaşmanın çözülmesine yardımcı olur, bu sürece "likefaksiyon" denir.

ZEVK SUYUNUN DÖLLENMEDEKİ ÖNEMİ

Zevk suyu, yani prostat salgısı, döllenmede kadın vajinasının asidik yapısına karşı sperm zararını önler. Bu asidik ortamı alkali hale getirerek spermlerin cinsel ilişkiden sonra kadının üreme sisteminde tutunmasına yardımcı olur.

Bu sırada spermlerin hareketi kısıtlanabilir. Daha sonra menideki pıhtılaşmayı eriterek spermlerin hareketliliğini artırır.

zevk-suyundan-hamile-kalma-olasiligi-nedir

ZEVK SUYU VE HAMİLELİK

Erkeğin penisinden gelen prostat salgısı, içinde az miktarda da olsa sperm barındırabilir, bu nedenle kadının hamile kalma olasılığı düşük olsa da vardır. Uzmanlar, zevk suyunun hamileliğe neden olabileceğini belirtir. Bu durumu engellemenin en güvenli yolu ise prezervatif kullanmaktır.

İÇİNE BOŞALMADAN HAMİLE KALINIR MI?

Hamilelik için cinsel birliktelik sırasında belirli koşulların sağlanması gerekir. Yumurtlama dönemi ve korunmasız cinsel ilişki bu koşullardan bazılarıdır. Erkeğin zevk suyu nedeniyle hamilelik yaşanması olasılığı da vardır.

ZEVK SUYUNDAN HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Zevk suyu içindeki spermlerin yumurtaya ulaşması sonucu hamile kalma ihtimali bulunmaktadır. Hamilelik istenmiyorsa farklı korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Zevk suyu nedeniyle hamilelik belirtileri, genellikle görülen belirtilerle benzerlik gösterir.

Dikkat! Soğuk hava astımı tetikliyor mu? Dikkat! Soğuk hava astımı tetikliyor mu?

zevk-suyundan-hamile-kalinir-mi-ajans344

ZEVK SUYUNDA SPERM VAR MI?

Zevk suyu içinde genellikle sperm bulunmasa da cinsel birliktelik sırasında içine sperm karışma olasılığı vardır. Bu durum, zevk suyu nedeniyle hamile kalma olasılığını artırabilir.

ZEVK SUYUNDAN HAMİLE KALMA ORANI

Hamilelik, bireylerin sağlık durumu ve çiftin özellikleriyle yakından ilişkilidir. Zevk suyu nedeniyle hamile kalma olasılığı yüksek olabilir, ancak kesin bir oran belirlenemez. Bu durum, kişiden kişiye değişebilir.