Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Psidia Antik Kenti’nin başkenti Sagalassos Antik Kenti’ni gezen heyete Kazı Başkanı Peter Talloen tarafından şehrin yerleşimi, tarihi ve kazı çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. Sagalassos Antik Kenti’nin en önemli eserlerinden biri olan Antoninler Çeşmesi’nin önünde hatıra fotoğrafı çektiren heyet, daha sonra Aşk Çeşmesi’nden su içti. Gezinin ardından büyükelçilere Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi Belen Gürkaynak tarafından Sagalassos Antik Kenti’nden çıkarılan kaynaklarda bulunan tariflerden hazırlanan 6 çeşit ikram sunumu gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, gezi sonrası yaptığı açıklamada, “Ben ilk defa geldim buraya, çok etkileyici bulduğumu söylemek isterim. Bugünkü bu harika ziyaret çerçevesinde bizlere rehberlik eden profesörlerimize de teşekkür ediyoruz. Bizler bugün buradayız, çünkü bu ziyareti gerçekleştirmek hepimizin ortak fikriydi. Sevgili meslektaşım Belçika Büyükelçisi Paul da, kendisi aynı zamanda Belçika’yı temsil ettiği gibi dönem başkanlığını da üstleniyor. Bu gezinin güzel bir fikir olacağını düşündük. Çünkü Paul burada Belçika için de önemli çalışmalar yürütüyor. Ben kendisine de teşekkür ediyorum. Hem bizi davet ettiği için hem bizi buraya getirdiği için” dedi.

Belçika Büyükelçisi Paul Huynen ise, “Burada yaklaşık 25 yıldır kazı devam ediyor. Kazı Türk arkeologlarla birlikte yürütülüyor. Gerçekten çok güzel çalışmalar yapıldı. Bugün ayrıca kazıların daha da geliştirileceğini duyduk. Bu da çok iyi, çünkü daha fazla kalıntı ortaya çıkarılabilecek bu sayede. Dolayısıyla burada yapılan yatırım devam ediyor” şeklinde konuştu.

Ambulansta dahi çocuğunu kucağından indirmedi Ambulansta dahi çocuğunu kucağından indirmedi

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale