Şehit yakınları ve gazilere Dulkadiroğlu’ndan müjde Şehit yakınları ve gazilere Dulkadiroğlu’ndan müjde

6 Şubat depremlerinde büyük bir yıkıma uğrayan Dulkadiroğlu ilçesinde az hasarlı ve hasarsız binaların durumu vatandaşlar tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Akpınar, “Rezerv alan içerisinde bulunan arsalarla alakalı veya dairelerle alakalı devletimiz hiç kimseyi hak kaybına uğratmadan onlarla ilgili uzlaşma komisyonu kurulacak” açıklamasında bulundu.

“Herkesin hakları teslim edilmiş olacak”

Akpınar, “Rezerv alan içerisinde bulunan arsalarla alakalı veya dairelerle alakalı devletimiz hiç kimseyi hak kaybına uğratmadan onlarla ilgili uzlaşma komisyonu kurulacak. Rezerv alan içerisinde Doğukent’in ve Güneşevler’in dışında kalan diğer arsa sahipleri ya da mekan sahipleri de hak kaybına uğramadan hakları teslim edilmiş olacak” dedi.

“Şehrin silüetini bozmuyorsa…”

Az hasarlı ve hasarsız binaların durumu hakkında bilgiler veren Akpınar, “Az hasarlı ya da hasarsız bulunan daireler ve iş yerleri ile alakalı eğer şehrin silüetini bozmuyorsa, eğer sağlamsa örnekler alınacak ve devam kararı verilebilecek. Eğer silüeti bozuyorsa ve yeni imar planına uymuyorsa o zaman onların da örneğin iş yerleri 70 puan ise değerlendirmesi yapılacak, 100 puan da yeni iş yeri yapılıyorsa da geri kalan 30 puanı Cumhurbaşkanımızın indirim uygulamasından sonra yine taksitlendirmek sureti ile hak sahiplerine iade edilecek” diye konuştu.

“Vatandaşın rahatlaması için bu açıklamaları yaptık”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Akpınar, “Şu an şehirde bu soruların cevabını bekleyen çok iş yeri ve ev sahibi var. Rahat etmeleri için bu açıklamaları yaptık. Biz bunları açıkladığımız zaman feraha kavuşuyorlar ve emin olun ki ticari hayatlarına devam ediyorlar. Ama o zamana kadar cevap alamadıkları takdirde de ne yapacaklarını bilmiyorlar, neler beklediklerini bilmiyorlar. O psikolojik bozukluk her şeyden daha kötü” şeklinde konuştu.

Haber: Metehan Nazlı