Üretim tarafında yaşanan gelişmelere göre, toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1 milyon 74 bin 155 adede ulaştı. Bu artışta otomobil üretiminin yüzde 21'lik büyüme payı büyük oldu; otomobil üretimi 687 bin 817 adet olarak gerçekleşti. Ayrıca traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 1 milyon 117 bin 620 adedi buldu.

İhracat tarafında ise otomotiv sektörü, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 7 artışla 733 bin 956 adetlik ihracat gerçekleştirdi.

Porsche'nin elektrikli otomobili ilk kez canlı olarak yolda görüntülendi Porsche'nin elektrikli otomobili ilk kez canlı olarak yolda görüntülendi

Pazar tarafında ise toplam pazar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artış göstererek 894 bin 663 adet seviyesine yükseldi. Otomobil pazarında yüzde 67 oranında büyüme yaşanarak 666 bin 890 adede ulaşıldı. Ticari araç pazarında ise yüzde 51, ağır ticari araç pazarında yüzde 28, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 57 büyüme kaydedildi. Aynı dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 31, hafif ticari araç pazarında ise yerli araç payı yüzde 48 olarak belirlendi.

Sıfır araçların piyasaya sürülmesiyle ilgili araç fiyatlarındaki dengeyi ajans344.com’a değerlendiren Galerici Murat Güzel, “Pandemi sonrası otomobil fiyatlarında sürekli bir artış yaşanıyordu ve yüksek talep nedeniyle sıfır otomobillere erişimde güçlükler yaşanıyordu. Ancak, son dönemde fiyat artışları durdu ve Ticaret Bakanlığı'nın aldığı tedbirlerin etkisiyle fiyatlardaki aşırılıklar azaldı. Şu anda bayilerde sıfır araç bulunuyor. Fiyatlarda düşüş de gözlemlenmeye başlandı, ancak çeşitli sebeplerden dolayı ikinci el otomobil pazarında satışlar düşmüş durumda. Taşıt kredilerindeki yüksek faiz oranlarının, satışlara düşüş olarak yansıdığını belirtmek önemlidir. Taşıt kredilerindeki faiz oranlarının yükselmesi, finansmana erişmekte zorluk yaşanmasına yol açıyor ve bu durum ikinci el otomobil satışlarını etkiliyor. Ayrıca, otomobillerin artık yatırım aracı olmaktan çıktığı da bir gerçek. Bu dönemde fiyatlar düşüş gösterse de talep azaldı. Eğer fiyatlardaki düşüş trendi devam ederse, önümüzdeki dönemde piyasanın hareketlenmesi beklenebilir.” Dedi.


Haber: Fatma TOPTAŞ

Kaynak: ajans344.com