Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremin ardından, şehirdeki "Uygun Olmayan Alanlar", “Fay Sakınım Bölgeleri” ve “Heyelan Bölgeleri” konusunda yaşanan belirsizlik ve çelişkiler, depremzedeleri zor durumda bırakmıştı.

Büyük öneme sahip olan konu hakkında Bakan Murat Kurum, önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum’dan Boğaziçi Bölgesine Müjde!

Boğaziçi bölgesi hakkında konuşan Bakan Kurum, “Kahramanmaraş özellikle vatandaşlarımızın merakla beklediği bir haberimiz var. Heyelan bölgesi ve fay hatları ile ilgili bir süreç var. Gerek yerleşime uygun olmayan alanlar, gerekse fay sakınım bölgesi diye ilan edilmiş ve vatandaşımızın burada herhangi bir yerleşime yapamadığı alanlara ilişkin hocalarımızın bir alışması var. Bu çalışmalarda ayrıntılı tüm etütleri yaparak mikro bölgeleme zemin etüdünün yapılması, oradan örneklerin alınması buradaki örneklerin yurtdışında laboratuvarlara gönderilmesi gibi tüm çalışmaları yapıyorlar. Boğaziçi bölgesinde heyelan riskine yönelik çalışılan durumda sonuç alınması için bölge ikiye ayrılmış durumda. Biri Boğaziçi bölgesi ve diğeri de Vadi ile Ağcalı mahallelerimize giren kısımlar. Bu çalışma zeminin güçlendirilmesi, burada inşa faaliyetlerinin yapılıp yapılamayacağına ilişkin bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar Boğaziçi bölgesinde gerekli tedbirleri, zemin iyileştirmelerini yaparak yerleşimi sağlayabileceklerine ilişkin bir ön raporu bize sundular. Önümüzdeki hafta bunu resmi imza ile sunmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta buradaki kararımızı yerleşime uygunluk noktasında verme arzusu içerisindeyiz” dedi.

Kahramanmaraş’ta emlakçı oyunu bıktırdı Kahramanmaraş’ta emlakçı oyunu bıktırdı

Ağcalı ve Vadi Mahallesinde Net Karar Ekim Ayında

Onikişubat ilçesinde bulunan diğer alanlar olan Vadi ve Ağcalı mahalleleri hakkında da konuşan Kurum, “Önümüzdeki hafta Boğaziçi bölgesi için net sonuçları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Vadi ve Ağcalı mahallelerimizdeki neticeleri de Ekim ayında vatandaşlarımıza bildireceğiz. Ekim ayında burada yerleşim yapılıp yapılamayacağına ilişkin hocalarımızın vereceği rapor doğrultusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmiş olacağız. Fay sakınım bandı dediğimiz bantta da hocalarımız çalışıyor, numunelerimizi aldık ve burada numuneler çerçevesinde bu çalışan fayın tekrar deprem üretip üretmeyeceğine yönelik bir çalışma var. Alınan numunelerle birlikte bu süreci takip ediyoruz. Ağustos ayı içerisinde de fay sakınım bandında ne yapabileceğimizi bilim insanlarımız bize net bir şekilde ifade etmiş olacak” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale