Kurban Bayramında sağlıklı beslenmenin püf noktaları Kurban Bayramında sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Kongre ve Sergi Sarayı Kır Bahçesinde düzenlenen etkinlikte, Mersin’in yöresel ve lezzetli yiyeceklerinden tantuni ve ayran, tatlı olarak ise burma baklava ikram edildi. Her bir yiyeceğin ve içeceğin glütensiz bir şekilde sunulduğu etkinlikte, ailelerin ve çocukların eğlenmesi için de belediyenin Kent Orkestrası sahne aldı. Canlı müzik eşliğinde güzel havanın ve ambiyansın tadını çıkaran aileler, etkinlik sayesinde keyifli zaman geçirdi. Çölyak hastası aileleri ve çocukları bir araya getiren etkinlik sayesinde hem çölyak hastalığı ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak hem de hastalıkla mücadele eden bireylerin sosyal hayata daha çok karışmasını sağlamak amaçlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığında sosyolog olarak görev yapan Nurten Kılıç, bu yıl ikincisini düzenledikleri etkinlik hakkında bilgi vererek, “‘Çölyak Farkındalık Günü’ olarak gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği geçen yıl başlatmıştık. Bu yıl farklı bir konsept olarak, Mersinimizin ünlü bir yemeği olan tantuniyi glütensiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunduk. Hepsi çok memnun kaldılar. Bunun yanında tatlı olarak da yine glütensiz bir şekilde burma baklavayı vatandaşlarımıza servis ettik. Çocuklarımıza da müzik ve dans etkinliği hazırladık. Hepsi etkinlikten çok memnun bir şekilde ayrıldılar” dedi.

Etkinliğe katılan ve çölyak hastası bir kızı olduğunu ifade eden Gülsüm Yıldırım, “Kızım 2006 yılından beri çölyak hastası. Ürünlere ulaşmada önceden çok sıkıntı yaşıyorduk ama Büyükşehir Belediyesi tarafından bir farkındalık oluşturuldu. Özellikle başkanımızın burada çok büyük rolü var. Düzenli olarak her yıl etkinliklerimiz yapılıyor. Mesela bu yılki etkinlikte tantuni vardı ve kızım çok mutlu oldu. Çünkü dışarıda böyle bir yemek ihtiyacını karşılayamıyor. Birçok kişinin çölyağı bilmemesinden kaynaklı, farkındalık anlamında da çok güzel bir etkinlik olduğuna inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale