Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesince, Çevre Haftası kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da 'deniz dibi temizliği etkinliği' gerçekleştirdi. Çamlıbel Balıkçı Barınağında, Mersin Üniversitesi ve Biosphere Derneği'nin de katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte, Mersin itfaiyesinde görev yapan dalgıçlar dalış yaparak çöp topladı. Dalışta; plastik sandalye, araba lastiği, demir boru, balıkçı ağları, plastik ve cam şişe, sigara paketi ve izmaritleri, plastik kasa gibi ilginç çöpler çıktı. Yosun tutan atıklar, vatandaşların görmesi için Çamlıbel Balıkçı Barınağında sergilendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, amaçlarının deniz temizliği konusunda vatandaşları bilinçlendirmek olduğunu belirterek, çevre konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak verdikleri atık bertarafı, atık aktarma istasyonları, çevre temizliği gibi hizmetleri de aktaran Özdemir, yakın zamanda açılan Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin de gelecek nesillere çevre bilinci aşılaması açısından çok önemli bir hizmet olduğunu kaydetti. Vatandaşlara çevreyi ve denizleri kirletmemeleri için seslenen Özdemir, "Biz belediye olarak tüm mücadelemizi veriyoruz, ancak bizim verdiğimiz mücadele yetmez. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor" dedi.

Gençlerin falezlerde tehlikeli manzara keyfi Gençlerin falezlerde tehlikeli manzara keyfi

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, her yıl olduğu gibi bu yıl da deniz dibi temizliği gerçekleştirdiklerini kaydetti. Etkinliklerle farkındalık oluşturmayı sürdüreceklerini söyleyen Halisdemir, "İtfaiye Dairesi Başkanlığındaki balık adamlar ve yine Biosphere Derneğine ait balık adamlar bize yardımcı oluyorlar. Çamlıbel Balıkçı Barınağındaki teknelerden, birçok malzeme isteyerek ya da istemeyerek denize atılıyor. Biz de vatandaşlarımıza bunu göstermek istiyoruz" diye konuştu. En büyük amaçlarının denizi ve içerisinde bulunan ekosistemi korumak olduğunu kaydeden Halisdemir, "Denizimizi korumak zorundayız. Deniz hepimizin ve korunması gereken önemli bir değer. Özellikle gençlere ve çocuklara denizi sevdirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale