Diz artriti olarak da tanımlanan diz kireçlenmesi, diz eklem kıkırdağının iltihaplanması ya da aşınması ile kemiklerin birbirine sürtünmesi ve sonucunda incinme, sertleşme veya şişmenin yaşanmasıdır. Hasarlı kıkırdak yüzeyi pürüzlü olur ve kemiklerin birbirine sürtünmesine sebebiyet veriyor.

Pazarcık’ta 300 Milyon TL’lik Altyapı Projesi Pazarcık’ta 300 Milyon TL’lik Altyapı Projesi

Diz kireçlenmeleri ile kıkırdak dokusunun zarar gördüğünü ifade eden Özel Markasi Hospital’den Op. Dr. Mehmet Nuri Üçdal, “Diz kireçlenmelerinin ortopedik hastalıklarda önemli bir yeri var. Özellikle 50’li yaşlardan itibaren başlayan ve kadın hastalarda daha sık gördüğümüz bir rahatsızlık. Dizdeki kıkırdakların aşınması, diz içerisindeki menüsküslerin çapraz bağların aşınması ile başlayan kıkırdak aşınmasıdır. Bu hem eklem ağrılarını, hem diz ağrılarını hem de hareket kısıtlılığına neden olan bir rahatsızlık” dedi.

Tedavide kullanılan yöntemler neler?

Diz kireçlenmesi konusunda tedavi yöntemlerini de sıralayan Üçdal, “Tedavilerde güncel yaklaşımlarımız da var, çok ileri aşamada kireçlenme yaşanmamış ve daha orta evrelerde kök hücre tedavileri, PRP dediğimiz hastanın kanından alınıp kendi hücreleriyle oluşturulan bir sıvının dize enjekte edilmesiyle bunlar dizin iç kısmını beslemekle kalmayıp hem de iyileştirmeyi hızlandırıcı etkisi de mevcut. Bunun dışında kök hücre tedavileri de mevcut, bu da son dönemlerde özellikle güncel bir tedavi yöntemi. Asıl cerrahi müdahaleler kireçlenmenin açık cerrahi dediğimiz protez ameliyatlar halen dünyada gündemde olan ve kesin tedavi olarak öngörülen bir tedavi. Bu diz kıkırdağının son evresine gelmiş, yürümede zorluk çeken hastalara uygulanan yöntem” diye konuştu.

“Yırtıklar kireçlenmeye neden olabilir”

Menüsküs ve çapraz bağ yaralanmalarının sonunda kireçlenmelerin oluşabileceğini ifade eden Op. Dr. Üçdal, “Daha erken yaşlarda da özellikle kıkırdak aşınması başlamadan önce oluşan menüsküs yırtıkları dediğimiz hadise de var, bu çok önemli konu. Menüsküs yırtıkları zamanla kireçlenmeye neden oluyor. Bu nedenle hastalarımızın menüsküs yırtığı olan, çapraz bağ yaralanmaları olan hastaların erken dönemde bize başvurmaları takdirde o kireçlenmenin önüne geçmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Metehan Nazlı