FOX Çalar Saat programının bu haftaki özel konuğu, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) başkanı Arzu Çerkezoğlu oldu. 11 Ağustos 1969 tarihinde Şavşat, Artvin'de dünyaya gelen Çerkezoğlu'nun hayatı ve kariyeri, izleyiciler tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

ARZU ÇERKEZOĞLU'NUN YAŞAM ÖYKÜSÜ VE KARİYERİ!

Arzu Çerkezoğlu, Türk doktor, insan hakları aktivisti ve sendikacı olarak öne çıkıyor. DİSK'in mevcut genel başkanı olan Çerkezoğlu, aynı zamanda bu konfederasyonun ilk kadın lideri unvanını taşıyor. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden patoloji uzmanı olarak mezun olan Çerkezoğlu, gençlik yıllarında öğrenci hareketlerine katılarak sosyal sorumluluk anlayışını benimsedi.

DİSK'TE İLK KADIN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ!

DİSK'in ilk kadın genel sekreteri olan Arzu Çerkezoğlu, mevcut başkan Kani Beko'nun istifasının ardından başkanlığa seçilerek Türkiye'de bir ilke imza attı. Gençlik yıllarında öğrenci hareketlerinde aktif rol alması, onun sendikal alanda da güçlü bir lider olmasını sağladı.

Ne Gemiler Yaktım dizisi Rengin kimdir? Züleyha Yıldız kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında? Ne Gemiler Yaktım dizisi Rengin kimdir? Züleyha Yıldız kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

KADIN İŞÇİLERİN ÖRGÜTLENMESİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR!

DİSK Genel Başkanı olduktan sonra Arzu Çerkezoğlu, "Başkan olmam, kadın işçilerde örgütlenme mücadelesinin daha güçlenmesi ve temsiliyetlerinin arttırılması konusunda yararlı olacak" ifadelerini kullanarak kadın işçilerin sendikal alandaki etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bu doğrultuda, DİSK'te kadın işçilerin sayısını artırmak ve etkin görevlerde bulunmalarını sağlamak için çaba sarf ediyor.

SUÇLAMALARA MARUZ KALDI, AMA MÜCADELEDEN VAZGEÇMEDİ!

Arzu Çerkezoğlu'nun liderlik dönemindeki zorluklar arasında, Gezi Parkı protestoları döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "aşırı sendikacı" olarak nitelendirilmesi ve 2016'da Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanına hakaret ettiği suçlamasıyla gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılması yer alıyor.

AİLE YAŞAMI VE EVLİLİĞİ

Arzu Çerkezoğlu, Türk Tabipleri Birliği ikinci başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu ile evlidir. Aile yaşamını ve liderlik kariyerini başarıyla dengeleyen Çerkezoğlu, sendikal mücadelesine ve insan haklarına duyduğu bağlılıkla biliniyor.

Arzu Çerkezoğlu'nun FOX Çalar Saat programındaki röportajı, izleyicilerle paylaşılan detaylarla birlikte, Türkiye'nin önemli sendikal liderlerinden birinin yaşamına dair kapsamlı bir bakış sunuyor.