Türk tüketicisi elektrikli araçta Avrupalı istiyor Türk tüketicisi elektrikli araçta Avrupalı istiyor

Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu’nun konuşmasının ardından, astronom Yonca Karaca tarafından ay konulu sunum yapıldı. Yaklaşık 600 kişinin kayıt yaptırdığı etkinliğe katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Bugüne kadar 90 bin ziyaretçinin ziyaret ettiği merkez tarafından önümüzdeki aylarda da yaylalarda gözlem şenliklerinin yapılması planlanıyor.

Etkinlikte katılımcılar, astronomlar eşliğinde hem 2 mobil teleskop, hem de gözlemevinde yer alan bir ana teleskopla ayı gözlemledi. Katılımcılar gözlem esnasında gök bilimiyle ilgili merak ettiklerini astronomlara sorarak, bilgi edindi. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ay Gözlem Etkinlikleri, periyodik olarak devam edecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Zorlu, gerçekleştirdikleri ikinci gözlem etkinliğine yoğun talep olduğunu ifade etti. Etkinliği sosyal medya hesaplarından duyurduklarında 500 kişilik kontenjan belirlediklerini belirten Zorlu, "Ama inanılmaz bir talep geldi. Etkinliğimize 600 civarında kayıt oldu ama bunun da üzerinde katılımcı gözlem yapmaya geldi. Zaten merkezimiz gündüzleri de yoğun ilgi görüyor. Bunu gece gözlem etkinlikleriyle taçlandırdık” dedi.

Merkezde bir gözlemevi bulunduğunu belirten Zorlu, içerisinde yerleşik olarak yer alan T35 teleskop bulunduğunu ifade etti. Merkezde ayrıca mobil olarak kullanılabilen 2 gece gözlem teleskobu ile bir güneş teleskobunun yer aldığını vurgulayan Zorlu, "Bu mobil teleskopları almaktaki amacımız; hem merkezimize gelmeyen çocuklara okullarını ziyaret ederek gözlem yaptırmak, hem de mevsimin uygun ve ışık kirliliğinin az olduğu dönemlerde, özellikle de yaylalarda gözlem şenlikleri gerçekleştirmek. Önümüzdeki aylarda yaylalarda gözlem şenlikleri yapacağız. Muhtemelen ilk şenliğimizi de Darısekisi Örnek Köyü’nde gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale