Kuzey Kore lideri Kim, ağlayarak "çocuk yapın" dedi Kuzey Kore lideri Kim, ağlayarak "çocuk yapın" dedi

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Yemen'deki İran destekli Husiler tarafından Kızıldeniz'de bir kargo gemisinin kaçırılmasının "küresel ölçekte çok ciddi bir olay" olduğu belirtildi. Geminin uluslararası sivil bir mürettebatla Türkiye'den Hindistan'a gitmekte olduğu ve içinde hiçbir İsraillinin bulunmadığını aktaran IDF, "Bu bir İsrail gemisi değil" ifadelerini kullandı. Geminin kaçırılmasından doğrudan Husileri sorumlu tutan IDF, Galaxy Leader adlı geminin mürettebatı arasında hiç İsrailli bulunmadığını açıkladı.
İsrailli iş adamı Abraham Ungar'a ait olan bir İngiliz şirketine kayıtlı olan Bahama bandıralı gemi, kaçırıldığı sırada bir Japon şirketi tarafından işletiliyordu.

İsrail, geminin kaçırılmasından İran’ı sorumlu tuttu
İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, geminin kaçırılmasından İran sorumlu tutularak, geminin bir Japon şirketi tarafından işletilen bir İngiliz gemisi olduğu aktarıldı. Gemide Ukrayna, Bulgaristan, Filipinler ve Meksika'dan 25 mürettebat bulunduğu ifade edilen açıklamada, gemide İsrailli mürettebatın ise bulunmadığı aktarıldı. Açıklamada, "Bu, İran'ın özgür dünya vatandaşlarına yönelik saldırganlığının ve küresel nakliye rotalarının güv

Kaynak: İHA