Dilek Taşı dizisi Erdi kimdir? Ayhan Bozkurt kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında? Dilek Taşı dizisi Erdi kimdir? Ayhan Bozkurt kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, peş peşe gelen toplu taşıma zamlarının ardından şimdi de suya zam yapma planlarıyla gündeme geldi.

İBB tarafından yapılan son hamlede, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Kurulu'na suya yüzde 48 oranında zam teklifi sunuldu.

Eğer bu teklif kabul edilirse, İstanbulluların su faturaları önemli ölçüde artacak.

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU'NUN ONAYIYLA YOLDA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun onayıyla, İBB Meclisi'ne İSKİ su satış tarifesi, kullanılmış suların uzaklaştırılması bedeli tarifeleri, 2024 bütçe tasarısı, yatırım programı ve performans programını içeren bir dizi öneri gönderildi. Bu teklifler şu an incelenme aşamasında bulunuyor.

İSTANBUL'DA SUYA GELECEK ZAM MI?

İstanbul'da suya yapılacak olan bu zam teklifinde, kabul edilmesi durumunda uygulanacak zamlı tarifenin, onaylandığı tarihte yürürlüğe girmesi ve her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre güncellenmesi öngörülüyor.

İBB MECLİSİ'NDE KARAR BEKLENİYOR

İSKİ Genel Kurulu tarafından yapılan suya zam teklifi, İBB Meclisi'nde yarın Saraçhane'deki belediye binasının meclis salonunda değerlendirilecek. Eğer teklif kabul edilirse, İstanbul'da su faturaları yüzde 48 oranında artacak.

ZAM ORANLARI NE KADAR?

Zam teklifinde yer alan oranlara göre, 0-15 metreküp arasındaki kullanım için birinci kademede 20,62 lira olan mevcut fiyat 30,54 liraya, 2. kademede 30 metreküpe kadar olan kullanım için 29,68 lira olan fiyat 43,95 liraya, 3. kademede ise 31 metreküp ve üzeri kullanım için 40,42 lira olan fiyat 59,85 liraya çıkacak.

İş yerlerinde ise 0-40 metreküp arası kullanım için birinci kademede 54,03 lira olan fiyat 79,98 liraya, 41 metreküp ve üzeri kullanım için ise ikinci kademede 62,50 lira olan fiyat 92,52 liraya yükselecek.