Doğa Parkı'ndaki hayvanlar buzlu meyve ile serinletiliyor Doğa Parkı'ndaki hayvanlar buzlu meyve ile serinletiliyor

Feke'nin Tapan Mahallesi'ndeki Hopka Dağı'nın yamaçları bundan yaklaşık 5 yıl önce boş araziyken şimdi devlet desteğiyle kadın eli değince rengarenk oldu. Kadınlar hem devletin hem de yerel yönetimlerin desteğiyle atıl durumda olan arazilere lavanta ekti. Kadınlara lavanta bahçeleri gelir kapısı olurken bölgenin de canlanmasını sağladı. Bir zamanlar yüzüne bakılmayan boş arazilere şimdi hem yerli hem de yabancı turist akımına uğruyor. Bu görsel şöleni görmek isteyen bazı vatandaşlar yamaç paraşütü yapıyor.

Kayseri'den bölgeye yamaç paraşütü ve lavanta bahçeleri için gelen Mert Göktürk, “Gün boyu lavanta bahçelerini gezdik. Eko ve kültür turizmi olmuş. Bahçedeki her insan Anadolu'nun ruhunu aktarıyor. Şehrin kasveti olmadan samimiyet dolu ortamda bölgeyi geziyoruz. Çok güzel, çok mutlu olduk” diye konuştu.

Yamaç paraşütü sporcusu olan Selçuk Orta ise Kayseri'den bölgeye yamaç paraşütü için geldiklerini kaydederek, “Kayseri'de yamaç paraşütü ile ilgileniyoruz. İlk kez geldik ama umduğumuzdan çok güzel. Bu kadar yaygın olduğunu bilmiyorduk ve burada kadınlarımızın kurduğu lavanta bahçeleri ülkemiz içinde güzel bir örnek olmuş" dedi.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale