Kahramanmaraş'ın 36 kilometre uzağında, adeta bir doğa harikası olarak karşımıza çıkan Yavşan Yaylası, yeşilin her tonunu barındıran çam ormanları, su sesi ve kuş cıvıltılarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. 3 bin 480 dekarlık genişliğiyle Türkiye'nin 39. tabiat parkı olarak ilan edilen Yavşan Yaylası, doğal güzelliğiyle Karadeniz yaylalarını aratıyor.

Yaylada 67 familyaya ve 287 cinse dağılmış 529 tür ve tür altı bitki çeşidi bulunuyor. Bu bitki türlerinin 65'i endemik olma özelliği taşıyor. Bu zengin bitki örtüsü ve barındırdığı nadir ağaç türleri, Yavşan Yaylası'nı bilim dünyası için de ilgi çekici bir yer haline getiriyor.

Doğa yürüyüşü, kampçılık, piknik gibi aktiviteler için ideal bir ortam sunan Yavşan Yaylası, serin havası ve tertemiz suyuyla yaz aylarında bunalanlar için adeta bir vaha görevi görüyor. Özellikle hafta sonları doğa severlerin akınına uğrayan yaylada, ziyaretçiler doğayla iç içe huzurlu vakit geçirme imkanı buluyor.

Yavşan Yaylası'na gitmek için Kahramanmaraş şehir merkezinden kalkan dolmuş ve otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca özel araçla da yaylaya kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Yavşan Yaylası'nda Yapılabilecekler:

·        Doğa yürüyüşü

·        Kampçılık

·        Piknik

Vali Ünlüer, Mülkiye Müfettişlerini ağırladı Vali Ünlüer, Mülkiye Müfettişlerini ağırladı

·        Bisiklet turu

·        Fotoğrafçılık

·        Kuş gözlemciliği

Haber: Metehan Nazlı