Türkiye'de hayvancılığın önemli merkezlerinden Kahramanmaraş’ta besiciler tarafından aylardır özenle yetiştirilen kurbanlıklar yaklaşan Kurban Bayramı öncesi pazarda görücüye çıktı.

Türkiye’nin hayvancılık merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş’ta besiciler tarafından büyük özenle yetiştirilen kurbanlıklar, Kurban Bayramı öncesi pazarda alıcılarını beklemeye başladı. Besiciler, aylar süren hazırlıkların ardından kurbanlıklarını satışa sunmanın heyecanını yaşıyor. Pazar, şimdiden yoğun ilgi görüyor ve fiyatlar, geçen yıla göre bir miktar artmış durumda.

Kahramanmaraş’ta bulunan hayvan pazarında hareketlilik dikkat çekiyor. Besiciler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını en iyi şartlarda yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtiyor. Kurbanlık hayvanlar, sağlık kontrollerinden geçirilmiş olarak alıcılara sunuluyor. Hayvanların ağırlıkları, yaşları ve sağlık durumları titizlikle kontrol ediliyor.

Alıcılar ise kurbanlık seçerken dikkatli davranıyor. Fiyatların yüksek olmasına rağmen, alıcılar sağlıklı ve iyi beslenmiş hayvanları tercih ediyor. Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala pazardaki hareketliliğin daha da artması bekleniyor.

Bu yıl büyükbaş hayvan alarak kurban ibadetini yerine getirecek olan Hüseyin Paçacı, “Büyükbaş kurbanımızı aldık, 4 ortağımız var. Bu sene 78 bin liraya mal oldu. Geçen seneye nazaran enflasyondan ötürü hayvan bakımı ve yem fiyatlarının da artması ile bu sene maliyetler artmış durumda. Tüm herkese de Allah kurban kesmesini nasip etsin” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Kahramanmaraş hava durumu (19 Haziran Çarşamba) Kahramanmaraş hava durumu (19 Haziran Çarşamba)

Editör: Sema Akçakale