Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi doğrultusunda Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kahramanmaraş İlinde Soya Üretiminin Artırılması Projesi" kapsamında Dulkadiroğlu, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu İlçelerinden başvuru yapan üreticilere toplam 17 bin 500 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 175 ton soya tohumunun yüzde 50 hibeli olarak dağıtımına başlanıldı.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinde gerçekleştirilen dağıtım programına İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, İl Müdür Yardımcıları Salih İnan ve Doğan Doğan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Karakoç, Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Kıraç, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Soya fasulyesi, protein açısından zengin bir besin kaynağı ve hayvan yemlerinde de önemli bir yere sahip. Bu nedenle, soya üretiminin artırılması, hem gıda güvenliği hem de tarımsal kalkınma açısından oldukça önemli.

Kahramanmaraş, iklim ve toprak koşulları bakımından soya yetiştiriciliği için oldukça uygun bir bölge. Bu nedenle, projenin bölgedeki soya üretimini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Haber: Metehan Nazlı

Otomobil bariyerlere girdi: 4 yaralı Otomobil bariyerlere girdi: 4 yaralı

Editör: Sema Akçakale