Kahramanmaraş’ta vatandaşlar, özel günlerde sevdiklerine hediye almak isteyenlerin birçoğu çiçekçilere başvuruyor. Gül ve diğer canlı çiçeklere gelen zam ile vatandaşların yapay bitkiler, pelüşü ve ışıklı kelebekli buketlere yöneldi.

Tüketicilerin yapay çiçeklere yönelmesinin temel nedenleri arasında maliyet etkinliği, çeşitlilik ve dayanıklılık bulunduğu ifade edildi.

Yapay çiçekler, gerçek çiçeklere göre daha uygun fiyatlı ve özellikle büyük ölçekli dekorasyonlar veya sürekli dekorasyon değişiklikleri yapmak isteyenler için ekonomik bir tercih oluşturan yapay çiçekler, vatandaşların ilk tercihi olmaya başladı.

Kahramanmaraş’ta çiçekçi esnaflığı yapan Muzaffer Demir, “Son yıllarda yapay çiçek talebinde gözlemlenen artışın birçok sebebi bulunmaktadır. İlk olarak, yapay çiçeklerin gerçek çiçeklere göre daha uzun ömürlü olması ve bakım gerektirmemesi, tüketiciler için önemli bir avantaj sağlar. Ayrıca, yapay çiçekler, mevsim sınırlamalarından bağımsız olarak her zaman bulunabilir ve çeşitlilik sunar. Bu çeşitlilik, yapay çiçek buketi ve yapay çiçek dekorasyon gibi farklı kullanım alanlarında tüketicilere geniş seçenekler sunar” dedi.

Yapay çiçeklerin canlı çiçeklere göre bir nebze daha avantajı olduğunu ifade eden Demir, “Yapay çiçeklerin gerçek çiçeklere göre birçok avantajı vardır. Bunlar arasında uzun ömürlülük, bakım gerektirmemesi ve alerjik reaksiyonlara neden olmaması sayılabilir. Yapay çiçekler, herhangi bir su veya güneş ışığı ihtiyacı olmadan yıllarca tazeliğini ve rengini koruyabilir. Ayrıca, mevsim sınırlamalarından etkilenmezler, bu da tüketicilere yıl boyunca istedikleri çiçekleri seçme özgürlüğü verir. Büyük yapay çiçekler veya sarkan yapay çiçekler gibi çeşitli stillerde ve boyutlarda mevcut olmaları, dekoratif açıdan daha fazla seçenek sunar” diye konuştu.

Haber: Mehmet Sepetci

Anaokulu öğrencilerine yangın eğitimi verildi Anaokulu öğrencilerine yangın eğitimi verildi