6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) hasar durumlarına göre verilecek olan hibe desteği esnaflara can suyu olacak. Kısa süre içerisinde binlere ulaşan başvuru sayısı, Kahramanmaraş’ta oldukça yüksek durumda olduğu öğrenildi.

KOSGEB’in afet sonrasında depremlerden etkilenen işletmeleri ekonomik yönden canlandırmak amacıyla başlattığı hibe desteği desteğine başvuran Kahramanmaraş’taki çiçekçi dükkanı işleten ve depremde iş yeri yıkılan esnaflardan Muzaffer Emir, başlatılan çalışmaların önemli olduğunu ifade etti.

“Bize can suyu olacak”

Kahramanmaraş’ta çiçekçi dükkanı işleten Muzaffer Emin, “Bu desteklerle ticaretin çarklarının yeniden döneceğini ve bir kaldıraç etkisi oluşturacağını düşünüyorum. Depremde biz de büyük maddi kayıplarla baş başa kaldık ama KOSGEB’in destek paketi ile tekrardan ayağa kalkacağımızı düşünüyorum. Hibe desteği bize can suyu olacak” dedi.

“Yaralarımız hızlı bir şekilde sarılacak”

KOSGEB desteği ile ekonomik çarkların tekrardan döneceğini söyleyen Muzaffer Emir, “Bu destek bizlerin unutulmadığının göstergesi. Kahramanmaraş başta olmak üzere depremden etkilenen illerdeki esnafların bu hibe desteği ile büyük bir nefes alacağını düşünüyorum. Benim de şu anda hibe başvurum onaylandı. KOSGEB’den gelecek maddi destek ile yaralarımız hızlı bir şekilde sarılacak ve tekrardan ekonomik düzen yerine oturacak” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda üretici firmalar için can suyu olan hibe destekleri sonrasında Kahramanmaraş’ta 5 bin 248 işletmeye faizsiz ve teminatsız 2 yıl ödemesiz toplamda 1 milyar 771 milyon 150 bin TL tutarında ödeme gerçekleştirildi.

Fatma Toptaş

Kahramanmaraş’ta bugün vefat edenler 1 Mart Cuma Kahramanmaraş’ta bugün vefat edenler 1 Mart Cuma