Mersin Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde 'İnsanlık için Filistin soykırımına hayır' sloganıyla Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda düzenlenen mitinge çok sayıda vatandaş katıldı. Boyunlarına kefiye takıp Filistin ve Türk bayrakları açan vatandaşlar, İsrail'i protesto eden dövizler taşıdı. Mitinge katılanların sık sık sloganlar attığı etkinlikte, Kur'an-ı Kerim okundu.

Sokak köpekleri kanun teklifi hazır! Karara 2 Kahramanmaraş Milletvekili imza attı Sokak köpekleri kanun teklifi hazır! Karara 2 Kahramanmaraş Milletvekili imza attı

Alanı dolduranlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan platform sözcüsü Mustafa Erim, İsrail'e karşı dünyanın pek çok ülkesinde insanların sokaklara döküldüğünü, öğrencilerin gösteriler yaptığını söyledi. Gazze'de yaşananlara sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Erim, şöyle devam etti:

"Bugün bu alandan tek bir yürekle bağırıyoruz; 'Yaşasın Filistin, yaşasın Mescid-i Aksa. Kahrolsun Siyonizm, kahrolsun İsrail' diyoruz. Bugün bu alanda toplandık. Çünkü İsrail'in 7 Ekim 2023'ten beri Gazze'yi bombalayarak aralarında sivillerin, annelerin, bebeklerin, çocukların ve kadınların da olduğu on binlerce Filistinlinin katledilmesine tepki koymak için alandayız. Siyonist katillere direnen Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak için buradayız. Masumların akan kanlarını seyreden, ama sadece seyreden suskun dünyayı uyandırmak için buradayız. Ölen insanlık onurunu yeniden diriltmek için buradayız."

Gazze Şeridi'nde uluslararası hukuk ve devletlerarası hukukun ihlal edildiğini vurgulayan Erim, "Filistin'de açıkça savaş suçu ve nefret suçu işlenmektedir. Tüm dünyanın gözleri önünde bir soykırım gerçekleşmektedir. Bugün Türkiye'den ses vereceğiz dünyaya, bugün Mersin'den ses vereceğiz dünyaya. Katliamlara karşı sağır kalan dünyaya ses vereceğiz" dedi.

Kayank: İHA

Editör: Sema Akçakale