Arife gününde kayıplara karışan adamın ailesi bayramı buruk yaşıyor Arife gününde kayıplara karışan adamın ailesi bayramı buruk yaşıyor

Milletvekili Dora’nın konuşmalarından satırbaşları şu şekilde:

“Elbette ki ihtiyaçlarımız da aldığımız yaralar kadar büyük. Bu ihtiyaç uygun olmayan alanlara ilişkin hazırlanan raporlardaki çelişkili ifadelerin giderilerek Kahramanmaraş’ımızın yeniden imar ve inşaat sürecindeki hukuki ve bürokratik engellerin kaldırılması, süreçlerin vatandaşımız lehine kısaltılmasıdır. İmar süreci devam ederken çalışmalarında kullanılan temel yapı malzemeleri ve hazır beton fiyatlarının deprem bölgesi özelinde denetlenmesi ve istisnalar uygulanması da yine bölgemiz için önemli bir ihtiyaçtır. Bölgede devlet ihaleleri alarak iş yapan şirketlerin malzeme tedarikinin bölge esnafından hususunda düzenlemeler yapılması ve esnaf kefalet kredi kooperatiflerine sağlanan uygun şartlarda kredi finansman desteğinin yeniden gündeme alınması da bu istisnai uygulama taleplerimizden biridir.”

“Malumunuz büyük yaralar aldık ve pek çok vatandaşımız uzun tedavi süreçlerinden geçmektedir. Yatırım programında yer alan hastanelerin ivedilikle tamamlanıp kullanıma açılması bu bağlamda hayatidir. Yeniden yapılanma sürecinin temel koşulu olan ulaşım rahatlığını sağlamak adına, Mersin Gaziantep arasında yapımı planlanan yüksek hızlı tren hattına bağlanmasını istediğimiz. Nurdağı Kahramanmaraş proje takviminin erkene alınması ve faaliyete geçirilmesi ve Kahramanmaraş Havaalanı'nda aletli iniş sisteminin olmamasından kaynaklanan İstanbul Kahramanmaraş seferlerinde yaşanan aksaklıkların son bulması için çalışmaların bir an önce tamamlanması, Ankara'ya günlük seferlerin konulara ulaşım mağduriyetlerinin giderilmesi oldukça önemlidir.”

Depremzede çiftçimizin artan girdi maliyetleri nedeniyle üretime devam etmesinin zorlaşması ve tüm tarımsal ürünlerin stratejik ürün kapsamına alınması toprak mahsulleri ofisinin ürüne müdahale fiyatını belirlerken çiftçinin artan maliyetlerini göz önünde bulundurması, sulama birliklerinin iki bin yirmi üç yılında yapmış olduğu zamların gözden geçirilerek sulama suyu fiyatının deprem bölgesine göre revize edilmesi ise bölge çiftçisinin toprağa küstürmemek adına uzun vadede stratejik öneme sahiptir.”

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale