‘Al-satçı’ olarak bilinen kişilerin otomotiv piyasasından çekilmesiyle birlikte bayiler bir yılı aşkın süreden sonra ‘gerçek’ müşterilerle baş başa kaldı. Hal böyle olunca markaların elindeki araç stokları artmaya başladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yapılan düzenlemeler sonucunda oto piyasasında fiyatlarda yüzde 15 düşüş olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Ajans 344’e açıklamalarda bulunan Galerici Hakan Güzel, “Geçtiğimiz yaz aylarına kadar otomotiv sektöründe büyük bir talep artışı yaşanıyordu. Ancak, hepimizin de farkında olduğu gibi pandemi koşullarında talep, sıfır otomobil üretiminin sınırlı olması sebebiyle sağlıksız bir şekilde yükselmiş ve otomobil piyasası yatırım ve kayıt dışı ticaret alanına dönüşmüştü. Bu dönemde yaşanan olumsuzluklar ve piyasa dengelerine zarar veren uygulamalar, fiyatların olağanüstü bir şekilde artmasına neden oldu. Ticaret Bakanlığımız, bu olumsuzlukları gidermek ve fiyat balonunu söndürmek için değerli adımlar attı.” dedi.

Sıfır Araçlar Piyasada Arttı!

2023 yılında üretimin artması, otomobil stokunu artırırken, Ticaret Bakanlığımızın aldığı önlemler, kayıt dışı ticaret yapanları engelleyerek reel tüketicilerin önünü açtığını belirten Güzel, “araçların sıfır fiyatından yüksek rakamlara ilan sitelerinde paylaşılamaması ve bireysel kullanıcıların denetimler kapsamına alınması gibi adımlar, fiyat balonunu söndürdü ve piyasa dengesini düzeltti. Şu anda geldiğimiz noktada, sıfır otomobillerde %10-20 indirimler görülmekte ve ikinci el otomobil piyasasında da fiyat düşüşleri yaşanmaktadır.Bu zorlu koşullarda artan ve piyasa dengelerini bozan talep düşmüş, üretim artmış ve geçmişte yüksek olan talep nedeniyle sipariş edilen araçlar stoklara girmiştir. Bu durum sıfır araçta bollaşmaya yol açmıştır.” İfadelerini kullandı.

Bazı Markalar %15 - %20 Oranında İndirim Kampanyalarını Açıkladı

Galerici Hakan Güzel, “Yaz sonuna doğru tüm otomobil markaları, takas desteği ve uygun faiz oranları ile kampanyalar sunmaya başlamıştı. Yıl sonu olması nedeniyle stokları eritmek ve düşük talep nedeniyle fiyat indirimlerine ek olarak kampanyalar yapılmaya başlandı. Son birkaç hafta içinde bazı markalar %15 - %20 oranında indirim kampanyalarını açıkladı. Bunun yanı sıra, birçok bayi de müşterilere kampanyalı satış fiyatlarının altında rakamlar sunuyor. Kampanyalar yıl sonuna kadar devam edecek. 2024 model araçlar sipariş edilip yılın ilk aylarında stoğa girdiği takdirde, 2023 model araçlara dair kampanyalar Ocak/Şubat 2024 döneminde de devam edecek ve kampanyaların dozu bu dönemde bir miktar daha artabilir.” Sözlerini konuşmasına ekledi.

Araçların Bollaşmasında En Büyük Etkenler!

Porsche'nin elektrikli otomobili ilk kez canlı olarak yolda görüntülendi Porsche'nin elektrikli otomobili ilk kez canlı olarak yolda görüntülendi

Güzel Son olarak, “pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi olayların etkisiyle yaşanan üretim ve lojistik sorunları, 2023 yılı itibarıyla büyük ölçüde geride bırakılmıştır. Üretimdeki artış ve alınan kararlar, araç bollaşmasında büyük rol oynamıştır. Üretimin artması, tedarik sıkıntısının giderilmesinde ve araç bollaşmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca, daha önce araçların stoklandığı iddiaları zaman zaman kamuoyunda yer bulmuştu. Ancak alınan kararlar ve yapılan denetimler sayesinde bu tür uygulamaların önüne geçildi. Özetle, üretimin artması stoktaki araç sayısını artırırken, alınan kararlar haksız uygulamaları ortadan kaldırarak reel tüketicilerin araçlara daha uygun fiyatlarla erişmesine olanak sağlamıştır.” Dedi.

Haber: Fatma TOPTAŞ