CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç, katıldığı bir canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sıkça tartışılan yeni Anayasa konusuna ve 31 Mart yerel seçimleri sonrasında partilerin yumuşama konusuna değinen Öztunç, bu konularda fikirlerini beyan etti.

Öztunç, “Kılıçdaroğlu ile Özel arasındaki farkı yorumlayan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç, “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kemal Bey, devletin içerisinden gelen ve oraları tanıyan birisidir. Daha temkinli bir genel başkan. Özgür Bey de daha hareketli, çağa uygun ve bu çağa daha uygun düşünebilen bir genel başkan. Kemal Bey de öyleydi, o da kendisini yenileyebilen birisiydi. İkisinin arasında bir kıyaslama yapmam yanlış herkesin kendine göre bir tarzı var ama şunu biliyorum, genel başkanlarımız hep namuslu insanlardır. Bütün genel başkanlarımız halkın içerisinden gelmiş düzgün insanlardır” dedi.

“Artık gerginliği bir kenara bırakıp işimizi yapalım”

“31 Mart yerel seçimleri sonrası siyasette yumuşama konusunda da yorum yapan Öztunç, “Meclis eskisi gibi gergin değil. Siyasette şunun olması gerekiyor, bu vatandaş artık kavgadan bıktı. Siyasetçiler cenazede bile tokalaşmıyordu, bundan bıktı artık vatandaş. Vatandaş uyum istiyor, mücadele edin ama mücadele ederken birbirinizi düşman olarak görmeyin diyor. O yüzden milletin beklediği gerginlik bitsin, bu gerginlik vatandaşa, sokağa yansıyor. Bunu bitirmek gerekiyor, bunu bitirmek de herkesin görevi. Artık gerginliği bir kenara bırakıp işimizi yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Depremde hasar gören 534 yıllık cami ibadete açıldı Depremde hasar gören 534 yıllık cami ibadete açıldı

“Darbe anayasanın yüzde 80’i değişmiş”

Tartışılan yeni Anayasa konusunda da değinen Öztunç, “Yeni Anayasa’yı kurucu Meclis yapar, biz kurucu Meclis değiliz. Biz bu millete 2023’te bize oy verin parlamenter olalım dediğimizde size yeni anayasa yapacağız diye gitmedik. Yeni anayasa söylemi yanlış bir defa. Anayasa değişikliği olabilir, zamanında olmuş mu olmuş. 20 yılda AK Parti döneminde 177 maddelik Anayasa’nın 134 maddesi değişmiş, kala kala 43 madde kalmış. Darbe anayasanın yüzde 80’i değişmiş, değişiklik yapılması gerektiren maddeler var mı var, değerlendirilmeli mi evet. Ama Anayasa’ya uymayan hükümetle neyi değerlendireceksiniz? Bu Anayasayı tanımayan Cumhurbaşkanı ve parti ile biz nasıl beraber Anayasa yapacağız? Bunu uygulamıyorlar, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını tanımıyorlar, Anayasa değişikliği yapalım diyorlar” şeklinde konuştu.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale