Petrol piyasaları bu hafta, İran ve Hamas arasındaki görüşmelerin diplomatik bir çözüme işaret etmesi ve İsrail'in güneydeki Refah kentine yönelik askeri operasyon öncesi gerilimlerle dalgalanıyor. İşte, petrol fiyatlarındaki son gelişmeler ve piyasalardaki yansımaları...

Brent ve ABD Ham Petrolü Fiyatlarında Düşüş

Brent petrolü, geçtiğimiz haftaki yükselişin ardından varil başına 82 doların altına gerileyerek yüzde 0,8 oranında düşüş yaşadı. ABD ham petrolü ise 76 dolar civarında işlem görerek düşüşünü sürdürdü.

TUSAŞ’tan “kalorifer petekli” gönderme TUSAŞ’tan “kalorifer petekli” gönderme

Diplomatik Gelişmeler ve Piyasa Etkisi

İranlı yetkililerin Beyrut'ta Hamas ile yaptığı görüşmelerde İsrail-Hamas anlaşmazlığına dair olası diplomatik çözümler tartışılırken, piyasalarda belirsizlik hissediliyor. Özellikle Orta Doğu'daki gelişmeler, petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Arz-Talep Dengesi ve Gelecek Beklentiler

Petrol fiyatlarının, küresel arz fazlası ve özellikle Çin gibi büyük tüketicilerdeki talep görünümündeki zayıflıkla dengelendiği görülüyor. Öte yandan, ABD'deki üretimin artması ve elektrikli araç satışlarındaki artışın petrol talebi üzerindeki etkileri yakından izleniyor.

Analist Tahminleri ve Riskler

Goldman Sachs Group analistleri, Çin'e yönelik talep tahminlerindeki aşağı yönlü risklere dikkat çekiyor. Elektrikli araç satışlarındaki artışın yanı sıra, yerel tüketicilerle yapılan görüşmelerin petrol talebi üzerindeki etkileri de piyasalarda yakından izlenen konular arasında yer alıyor.

Kaynak: Haber Merkezi