Mersin'de kent temizliği bayram boyunca sürecek Mersin'de kent temizliği bayram boyunca sürecek

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, bir turistin 5 yıldızlı otele maliyetini, Antalya’da 2024 yılı için turizm sektörünün beklentilerini ve yeni pazar girişimlerini anlattı. Turizmcilerin gelirlerini euro bazında hesapladığını ve bütçelediğini, giderlerini ise TL bazında planladığını söyleyen Hakan Saatçioğlu, dövizin sabitlenmesinin kar marjının önüne geçtiğini kaydetti.

"Bir turistin, beş yıldızlı otele maliyeti değişkenlik gösterebiliyor, 50 eurodan başlayıp kişi başı 120 eurolara kadar çıkabiliyor. Bu otellerin vermiş olduğu hizmet kalitesi ile alakalı bir konu ve ağırlıklı olarak 50 euroyla 60-70 euro civarında ama bu bölgede maliyeti 120 euroya çıkan tesislerimiz de var. Bu sene çok güzel bir turist akışı olmasına rağmen maliyetlerde çok ciddi bir şekilde mağdur durumdayız. Bir de takdir edersiniz ki, şu an euronun ve doların olması gereken yerde olmadığından dolayı çok ciddi şekilde bir mağduriyeti turizmciler olarak yaşamaktayız."
Türkiye’nin beş yıldızlı otellerde uygulanan her şey dahil sistemini dünyada en iyi uygulayan ülke olduğuna dikkat çeken Hakan Saatçioğlu, turistlere sistem içinde gün boyu animasyon, Wellness, mini club programları, özel şov ve parti hizmetlerinin sunulduğunu söyledi.
 

Kaynak: İHA