Türk Demokrasisine İlk Hançerin Saplandığı Tarih

Başkan Cüce’nin Damadı Trafik Kazasında Vefat Etti Başkan Cüce’nin Damadı Trafik Kazasında Vefat Etti

Türk demokrasisinin temellerine ilk darbeyi vuran 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin yıl dönümünde, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı'ndan sert bir açıklama geldi. Darbenin, milli iradeyi yok sayan bir zihniyetin ürünü olduğu vurgulanarak, vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığı ifade edildi.

Anti-Demokratik Uygulamalar ve Adnan Menderes Dönemi

Açıklamada, dönemin tek partili CHP yönetimiyle yaşanan seçim yarışı ve Adnan Menderes'in rekor oyla iktidara gelmesiyle Türkiye'ye yapılan katkılar hatırlatıldı. CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarının izale edildiği, tek parti rejiminin ayıplarından biri olan "Türkçe Ezan" uygulamasının kaldırılarak Anadolu'nun Ezan-ı Muhammedi'ye olan özleminin giderildiği belirtildi.

Cuntacı Zihniyetin Hükümete Müdahalesi ve Demokrasiye Darbe

Ayrıca, cuntacı zihniyetin demokratik yönetimi anti-demokratik yöntemlerle devirmesi, seçilmiş yöneticileri tutuklaması ve hukuk dışı yargılamalarla masum insanların idam edilmesi hatırlatılarak, Türk Milleti'nin demokrasiye olan inancının vurgulandı.

15 Temmuz ve Demokrasi Mücadelesi

Son olarak, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ve milletin vakur duruşuyla demokrasi düşmanlarına verilen büyük dersin altı çizilerek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki kararlı mücadele vurgulandı.

Demokrasi Şehitleri Unutulmayacak

Açıklamada, demokrasiye ve milli iradeye düşman olan şer odaklarının unutulmayacağı ve darbe dönemlerinin artık geride kaldığı vurgulanarak, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve tüm demokrasi şehitleri rahmetle anıldı.

Muhabir: Emrah Kayıtmaz