1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Antalya Liman Başkanlığı tarafından Antalya’da çeşitli kutlamalar yapıldı. Kaleiçi Yat Limanı’nda düzenlenen programda; yüzme, çıpa ve yağlı direk bayrak kapma yarışları, programı izlemeye gelen vatandaşların coşkusu eşliğinde gerçekleşti.
,

Başkan Görgel, 15 Temmuz Şehidi Ergüven’in Ailesini Ziyaret Etti Başkan Görgel, 15 Temmuz Şehidi Ergüven’in Ailesini Ziyaret Etti

Kutlamalara katılan Antalya Valisi Hulusi Şahin, denizcilerin bayramını kutlayarak, şu ifadelere yer verdi: “Bu görmüş olduğunuz sular aslında tarihimizde önemli sular. Aslında Türklerin iki bin yıllık serüveninde ilk defa denizle denizcilikle tanıştığı sular. Antalya denizi, Türklerin artık denizci bir kavim haline gelmeye başladığının şahidi olan sular. Ve üstünden geçen sekiz yüz yıllık süre zarfında büyük badireler atlatıyor milletimiz ve öyle neticeler geliyor ki kapitülasyonlar ve ardından gelen baskılarla bizler kendi karasularımızda bir gemiyi bir basit tekneyi içinde herhangi bir yükle Antalya Limanı'ndan İzmir Limanı'na mesela müsaadesiz götüremeyecek hale geliyoruz. Bugünkü tabirimizle, mavi vatanda nefes alacak bir boğaz dahi bize bırakmıyor. Kendi coğrafyasında, denize açılacak bir nefes bırakılmayan bu ortamda İstiklal Harbi yapılıyor. Ve İstiklal Harbi’nin zaferle neticelenmesinin sonucu olarak bizler denizlerimizde hükümranlık haklarını yeniden elde ediyoruz. İşte onun bayramını kutluyoruz.”
 

Editör: Sema Akçakale